Morao sam da pobijedim sve izazove koje život nosi. Da budem disciplinovan, da dva, a nekad i tri puta dnevno provodim vrijeme na treningu, da lijem krv i znoj dok moja generacija ispija kafe uz neobavezna druženja, da trpim udarce ali i da ih zadajem
MONITOR: Novi ste profesionalni prvak Evrope u boksu u verziji WBO. U Hamelnu, u meču za šampionski pojas u kategoriji do 69,8 kilograma, pobijedili ste Njemca Ronija Gabela. Jeste li očekivali pobjedu?
RADOŠEVIĆ: U svaki meč ulazim da pobijedim. Naravno, tempirao sam formu za taj meč. Tri mjeseca sam se pripremao. Imao sam stotine rundi sparinga, skidanja kilaže, izuzetan napor, ali na kraju se svaki rad i trud isplati.
MONITOR: To Vam je 33. pobjeda na profesionalnom ringu. Bili ste prvak Evrope i 2014. godine. Koji Vam je meč ostao posebno u sjećanju i zašto?
RADOŠEVIĆ: Svaki meč za titulu i osvajanje pojasa nosi posebnu draž, a osjećaj nakon osvajanja titule je nešto posebno. Ipak, bez imalo sujete, jedan meč je, iako sam u njemu poražen, ostavio na mene poseban utisak. Doživio sam da boksujem protiv Feliksa Šturma, jednog od najboljih boksera današnjice, pred 21 hiljadom gledalaca! A, u momentu kad je Majk Bafer, najbolji svetski najavljivač borbi, izgovorio moje ime znao sam da je to ostvarenje mojih bokserskih snova.
MONITOR: Udruženje sportskih novinara izabralo Vas je za najboljeg sportistu Crne Gore u 2018. godini. Šta Vam znači to priznanje?
RADOŠEVIĆ: Kad vam priznanje za najboljeg u državi daju oni koji su najbolji i najvjerniji hroničari sportskih zbivanja, onda to ima posebnu težinu. Tim prije što sam, upravo od strane novinara, proglašen za najboljeg sportistu Crne Gore u prvoj godini njene obnovljene nezavisnosti.
Najveći značaj ovogodišnje nagrade je što sam je osvojio nakon 12 godina i što sam jedan od rijetkih sportista Crne Gore koji se može pohvaliti da je to priznanje osvajao dva puta.
MONITOR: Žiri Udruženja, na zahtjev Svjetske asocijacije novinara, uputio je po tri predloga za izbor najboljih sportista. Jedan od kandidata ste i Vi? Šta očekujete od te kandidature
RADOŠEVIĆ: Očekujem da moje ime još jače odjekne u bokserskim, a i u sportskim krugovima.
MONITOR: U medijima je najavljeno da ćete na rang listi WBO biti svrstani među najboljih 15 svjetskih profesionalnih boksera. Kakva su Vam očekivanja?
RADOŠEVIĆ: Upravo osvojena titula prvaka Evrope izazvaće promjene na rang listi i moja očekivanja su da ulaskom u 15 boksera sebe približim meču za prvaka svijeta.
MONITOR: Rekli ste da je titula prvaka Evrope uvod za napad na svjetski pojas. Bio bi to treći put da boksujete za prvaka svijeta. Hoćete li se domoći i te titule?
RADOŠEVIĆ: Nisam u životu navikao da preskačem stepenice, već sam u karijeri dozirao da uvijek idem ka vrhu. Tako će biti i ovoga puta. Jedna od tih stepenica je put do svjetske titule i bio je osvajanje evropske, a taj cilj sam opet ostvario. Očekujem da se ostvari ona narodna ,,bez treće, nema sreće” i da moj treći pokušaj da budem najbolji na svijetu urodi plodom.
MONITOR: Osvojili ste titulu profesionalnog prvaka svijeta u boksu za mlade do 23 godine prije dvanaest godina u Banja Luci. Te 2006. godine takođe su Vas sportski novinari proglasili za najboljeg sportistu Crne Gore. Šta ste sve morali da „pobijedite“ u svom životu da biste postigli sve dosadašnje uspjehe u bokserskoj karijeri?
RADOŠEVIĆ: Morao sam da pobijedim sve izazove koje život nosi. Da budem disciplinovan, da dva, a nekad i tri puta, dnevno provodim vrijeme na treningu, da lijem krv i znoj dok moja generacija ispija kafe uz neobavezna druženja, da trpim udarce, ali i da ih zadajem.
Znao sam da bokserska karijera ne traje vječno i da ću kroz 10 -15 godina morati da ostvarim zacrtane ciljeve. Ta odricanja su mi odnijela neka sitna zadovoljstva, a sa druge strane donijela ogromnu satisfakciju.
Danas sa 34 godine mogu da kažem da sam uvažen u svijetu sporta, među kolegama na poslu, među mojim narodom, završio sam fakultet i imam stabilnu porodicu. Riječju, propustio sam dosta, ali sam postigao sve.
MONITOR: Imate li odgovarajuće uslove za pripreme za takmičenja i kako usklađujete bavljenje boksom sa obavezama kao službenik Posebne jedinice policije?
RADOŠEVIĆ: Imam i dalje ogromno razumijevanje od strane Uprave policije, direktora Veselina Veljovica i svih njegovih prethodnika i zahvaljuju’i tome mogao sam biti maksimalno posvećen i fokusiran na treninge. Što se uslova tiče, Podgorica baš i ne pruža adekvatne uslove, ali sam ipak uspijevao da uz rad u mojem gradu i uz pripreme u inostranstvu obezbijedim korektne uslove. Najveći nedostatak su sparing partneri, a boks je vrlo skup sport jer uz infrastrukturu treba obezbijediti adekvatnu ishranu, suplementaciju, mirnoću uoči mečeva…
MONITOR: Šta je presudno uticalo da se počnete baviti ovom borilačkom vještinom?
RADOŠEVIĆ: Kao dijete sam uživao gledajući boks mečeve mojih idola. Shvatio sam još tada da je boks nešto gdje mogu da pronađem sebe, a kad mi je otac donio sa jednog putovanja bokserske rukavice više nisam imao dilemu čime ću se baviti.
MONITOR: Kakva je po Vašem mišljenju sadašnja generacija crnogorskih boksera?
RADOŠEVIĆ: Ono što je primjetno jeste da se boks, polako ali sigurno, vraća na staze nekadašnjeg uspjeha. Bokserski klubovi Podgorica, Budva i mnogi drugi izuzetno rade i upravo su osvojene titule na prvenstvu Evrope za mlade pokazale da boks ima perspektivu i da će njihova imena dostojno u ringu zamijeniti mene, Nikolu Sjekloću, Dejana Zlatičanina, Micka Žižića i mnoge druge…
Na kraju ovog razgovora želim da naglasim da od prvog kontakta sa ringom najviše zavisi i vaš dalji agažman u boksu. Ja sam imao sreću da mi prvi trener bude Dragan Đuričković, koji me je na najljepši način prihvatio i naučio tajnama boksa, na čemu sam mu neizmjerno zahvalan. I ne samo njemu već i svim trenerima sa kojima sam radio, bez čijeg znanja ne bih bio to što sam danas. Takođe moram da pomenem i tzv. sveto trojstvo moje karijere, a to su bez dileme moj trener i kum Zlatko Maliković, nažalost pokojni Rajko Tomić i menadžer Redžo Dedeić.
Veseljko KOPRIVICA