Povežite se sa nama

OKO NAS

Silovanje demokratije

Objavljeno prije

na

Nevjerovatno je, ali istinito: nijedna sjednica Skupštine opštine Ulcinj u postojećem sazivu nije počela i završila raspravom i glasanjem o svim predloženim tačkama dnevnog reda. Lokalni parlament, kao mjesto političkog života i odlučivanja o pitanjima od važnosti za interese građana, kojem predsjedava funkcioner Demokratske partije Miljazim Mustafa, pokazao se ubjedljivo najslabijom tačkom u sistemu ionako loše vlasti u Ulcinju.

 

Posljednja sjednica ulcinjske Skupštine to je najbolje potvrdila. Od 18 predloženih tačaka dnevnog reda razmatrala je i usvojila samo dvije, a niko ne zna da li će se i kada o ostalima raspravljati. Za neke više neće biti nikakvog smisla. ,,Na tom zasijedanju, između ostalog, nalazile su se odluke predsjednika Opštine o komunalnom redu, o regulisanju saobraćaja za vrijeme trajanja turističke sezone, dopuna programa privremenih lokacija za 2013. godinu i izbor glavnog administratora Opštine Ulcinj. Kako te odluke nijesu potvrđene do 31.jula, one su po sili zakona stavljene van snage i na taj se način postojeći kolaps u Ulcinju još više produbio”, kaže predsjednik Opštinskog odbora Socijalističke narodne partije Andrija Ćetković.

I zaista: Ulcinj već punih šest mjeseci nema glavnog administratora, nema strateški plan, od početka juna u toj se opštini sprovodi Sanacioni plan, što znači da je praktično grad u stečaju, sve su izraženiji problemi zbog nedostatka vode i čestog ispadanja čitavih naselja s elektroenergetske mreže.

A na dnevnom redu trećeg redovnog zasjedanja, pored ostalog, bio je i izvještaj o radu predsjednika opštine Nazifa Cungua za 2012. godinu. Svjestan činjenice da mu koalicioni partneri (Demokratska partija Fatmira Đeke, Socijaldemokratska partija i Građanski pokret Perspektiva) neće glasati za izvještaj, Cungu, koji je i lider najjače stranke u vladajućem savezu, Nove demokratske snage – FORCA, pokušao je da kupi vrijeme i ostane na čelnom mjestu u opštini još neko vrijeme, bar do lokalnih izbora. Iz njegove stranke cijelo se vrijeme kao ključni argument za odlaganje rasprave o izvještaju, koji, dakle, ne bi ni prošao, povlačilo trajanje svetog muslimanskog mjeseca Ramazana, tokom kojeg, navodno, muslimani ne rade!? S druge strane, isticalo se da odbornici u sezoni žele nešto da zarade, pa ne mogu biti na sjednici Skupštine?!

Iako su iz opozicione Demokratske partije socijalista prema Cunguu emitovani pozitivni signali i spremnost da se uđe u koaliciju na lokalnom nivou, pritisak iz centrale doveo je do toga da ulcinjski DPS nevoljno revidira stav prilikom eventualnog izjašnjavanja o izvještaju. Zbog ukupnih odnosa na državnom nivou i potrebe da se održe bliski odnosi sa Socijaldemokratskom partijom i Đekinom Demokratskom partijom, DPS želi da se u Ulcinju formira što širi vladajući savez, i da izbora ne bude prije proljeća naredne godine. Sve ostale stranke smatraju da bi najbolje bilo da se građani o tome izjašnjavaju na jesen. Malo je izgleda da će se ostvariti scenario DPS-a. Cungu je u utorak donio odluku da sa mjesta potpredsjednika opštine razriješi Selima Resulbegovića, koji je i predsjednik Opštinskog odbora Socijaldemokratske partije. Ta odluka obrazložena je ,,neovlašćenim kontaktima i aktivnostima koje je potpredsjednik Resulbegović imao s obrađivačima prostornih planova za područje opštine Ulcinj, koje je učinio bez saznanja i koordinacije s predsjednikom Opštine”.

No, Resulbegović je odgovorio da su te optužbe apsurdne. „Pa valjda sam ja, kao potpredsjednik Opštine zadužen za urbanizam, morao da kontaktiram s obrađivačima planova”, rekao je on i istakao: „S našim rezultatima u donošenju detaljnih urbanističkih planova Cungu se hvalio i u svom izvještaju i u crnogorskoj javnosti u svakoj prilici. A sa čim drugo može?”

Kako on ne misli da bez odluke Skupštine, koja je dala saglasnost na to imenovanje, ispoštuje Cunguovu odluku, jasno je da će ova dinamika ništavila u Ulcinju svoj vrhunac imati na jesen, najvjerovatnije tokom oktobra.

Upravo tada će, kako tvrdi predsjednik Opštine, u tom gradu krenuti „nova perspektiva za Ulcinj”, odnosno investicioni talas koji će se mjeriti milionima eura. „Ali, dosta nam je nerealnih obećanja. Bolje bi bilo da se već sada raspišu izbori kako bi što prije izašli iz ove političke i društvene parodije. Jer, ova vlast nema više legitimitet, nema podršku građana i nije u njihovom interesu”, kaže član Glavnog odbora Pozitivne Crne Gore Safet Beci.

A oni pokušavaju da barem tokom ovog mjeseca što više privrijede. Sezona nije nipošto onakva kakvom su je najavljivali zvaničnici; prolazi kao stihija. Tek što je počela, a biće završena. Gotovo je to postalo pravilo svih ovih godina: sezone na Primorju zaista liče crtama u pijesku. Njihovi efekti su vidljivi do prvog talasa.

Zato su ovo i sezone povećane napetosti. Jer, obaveze prema bankama i državi su velike, inspekcije dišu za vratom svima, troškovi života rastu, a treba preživjeti preostalih 300 dugih dana u godini.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo