Nezavisni Radio Ozon u Kolašinu je nakon što ga je preuzeo SDP ugašen. Žrtva otimanja radija bio je advokat Budislav Minić koji je sudski osuđen za pronevjeru na osnovu razlike u cijeni dva kompjutera, za koje se ispostavilo da i ne postoje, a čiju procjenu cijene je dala firma koja se komjuterima ne bavi
Organizacija KOD je protekle nedjelje počela sa objavljivanjem serije studija pod nazivom Čekajući pravdu. Riječ je o dokumentovanju sudskih slučajeva gdje je, kako navode, našeg višemjesečnog istraživanja utvrđen čitav niz okolnosti, procesnih i suštinskih, slučajnih i/ili namjernih propusta, koji upućuju na jasan zaključak: zarobljenost pravosudnog sistema od strane političkih moćnika.
Prvi slučaj u ovom serijalu posvećen je Radiju Ozon iz Kolašina. Preuzimanje radija je, kako navode u studiji KOD-a, izvršeno nakon trogodišnjeg krivičnog progona advokata Budislava Minića, autora i nosioca projekta nezavisnog Radija Ozon, zbog navodne ,,pronevjere” inostrane donacije. U te tri godine diskreditovanja Minića zbog „nezakonitosti“ kojima se bave sudovi, prema dokumentaciji koju KOD prezentuje, radio je preuzet od funkcionera tadašnje partije na vlasti Socijaldemokratske partije (SDP). Nikada, do potpunog uništenja radija, Miniću nije isplaćen vlasnički udio od najmanje 40% vrijednosti koja se mjerila desetinama hiljada eura, niti značajan dio naknade po osnovu pojekata koje je ovaj realizovao u uvećanju vrijednosti osnovnih sredstava i ukupne imovine radija.
Trogodišnjem krivičnom postupku, prethodila je takođe trogodišnja uvertira u kojoj je Državno tužilaštvo dva puta odbacivalo krivičnu prijavu i odustajalo od krivičnog gonjenja. Nakon izbora Vesne Medenice za državnog tužioca, viši tužilac je preuzeo gonjenje i ustupio ga ODT-u Kolašin. Tokom sljedeće tri godine krivičnog postupka, optužnica za pronevjeru 45.852,59 DM će se, svesti na „pronevjerenih“ 7.191,00 DM iz dijela donacije SR Njemačke za studijsku opremu.
Osnovni sud krajem 2007. godine oslobađa advokata optužbe za pronevjeru. No, onda slijedi obrt. Prema navodima advokata u spisima krivičnog predmeta, stavovi i ocjene suda se drastično mijenjaju nakon razgovora Vesne Medenice, sada predsjednice Vrhovnog suda CG, sa Mirjanom Čepić, predsjednicom Vijeća prvostepenog suda u jednom kolašinskom restoranu, neposredno nakon objave oslobađajuće presude, o tome kako će glasiti ukidajuća odluka Višeg suda i kako sudija ima da postupi u ponovnom postupku.
„Znali smo šta te čeka kada je stiglo ukidno rješenje Višeg suda, doslovno sa ukidnim razlozima koje je Vesna saopštila Miri u tom razgovoru“ rekao je advokatu, nekolike godine kasnije, službenik suda koji je bio prisutan u pisarnici suda kada je predsjednica sudskog vijeća, po povratku, prepričavala kritički razgovor iniciran od strane Medenice.
U ponovnom postupku iste činjenice i isti dokazi od strane istog vijeća istoga suda cijenjeni su suprotno u odnosu na prethodni postupak pa je, kompromisom između pritiska iz vrha pravosuđa i savjesti sudije, uslijedila uslovna osuda na strane presude.
Viši sud u Bijelom Polju je presudom iz 2009. godine preinačio prvostepenu presudu i izrekao advokatu kaznu efektivnog zatvora u trajanju od četiri mjeseca i, iako imovinsko-pravni zahtjev nije bio predmet postupka, obavezan je da „oštećenom“ preduzeću/mediju naknadi „štetu“ u iznosu 7.191 DM.
Dok je u Bijelom Polju čekao prijem u zatvor, Minić je dobio poziv iz prvostepenog suda da „ne ulazi u zatvor jer je iz kabineta Predsjednika CG stigao akt o pomilovanju“.
Činjenice koje KOD prezentira govore da donator iz Njemačke, kao i Kancelarija OSCE-ODIHR u Podgorici, nije imala nikakve primjedbe na utrošak novca koji je dobijen za donaciju. Nije pomoglo ni to što je ugovorom o donaciji precizirano da je za sva sporna pitanja nadležan Sud za građanske sporove Njemačke. Donacija je u cjelosti i bez ijedne primjedbe namjenski realizovana, pod istim uslovima za Radio Ozon, kao i po istovjetnom postupku za Reviju Polje iz Bijelog Polja i Radio Panorama iz Pljevalja.
Cijeli spor je formalno vođen oko novca utrošenog za kupovinu opreme. U toku sudskog postupka policijski inspektor i vještak konstatuju – nespornim pregledom i sravnjenjem na licu mjesta da nađena oprema koja je popisana apsolutno odgovara po vrsti i tipu onoj opremi i sredstvima koja su naznačena u ispostavljenim računima Pande i Čip kompjutersa.
Nakon toga drugi vještak Ilija Bubanja ustanovio je da je vrijednost kupljene opreme manja za 7.191 marku od one u zapisniku. Sud presudu zasniva na ovom vještačenju po kome je utvrđeno da postoji razlika ne samo u vrijednosti robe već i u vrsti i marki robe. ,,Izvjesna razlika” je nastala zbog dva kompjutera – procesora LG 52xMax, kako navodi vještak.
Minić tvrdi da Viši sud nije cijenio činjenice da u opremi nabavljenoj od donacije ne postoje dva pomenuta računara, te da ih je sud izmislio. I ne samo to – do cifre od 7.191, koliko navodno koštaju dva računara, sud je došao na osnovu cjenovnika ELTA iz Novog Sada, iako se ovo preduzeće nikada nije bavilo prometom računara ili računarskih djelova, pa nije ni imalo cjenovnik na koji se sud poziva. Sam tip procesora je nepoznat, i potvrdili su da ga nikada nisu prodali, kompanije CHIP Computers, Čikom, Panda, kao i ovlašćeni distributer LG-a za Crnu Goru CT Computers i Tehno-centar Knežević.
,,Naručenim lažima iskonstruisan je temeljni dokaz – falsifikat na kojem je presudom isfabrikovana osuda nevinog, a što je Vijeće Višeg suda u Bijelom Polju, na čelu sa njegovim predsjednikom, Tofilom Žujovićem, „ojačalo“ novim neistinama u obrazloženju te presude’’, navodi Minić.
Ilija Bubanja, sudski vještak ekonomsko-finansijske struke kasnije je dao pismenu izjavu o spremnosti da u ponovnom postupku, na poziv suda, razobliči faslifikate i podmetanja na kojima je sazdana odluka Višeg suda, navode u studiji KOD-a. Nakon toga sudija Žujović je kod Komisije za postavljenje i razrješenje sudskih vještaka, pri Vrhovnom sudu CG, inicirao postupak za brisanje sa spiska sudskih vještaka Bubanje.
Priloženo je više desetina pisanih dokaza o novim činjenicama kojima se pobija svaki navod osuđujućih presuda, navodi se u studiji. Nijedan od više desetina tih dokaza nije izveden niti cijenjen niti je u pogledu tih novih dokaza ili novih činjenica dat ijedan jasan i ubjedljiv razlog ni u jednoj od 10 do 15 odluka postupajućih sudova od osnovnih do Apelacionog suda Crne Gore, do sada. Ilustrativno je postupanje Sudskog vijeća Apelacionog suda Crne Gore u sastavu: Milivoje Katnić, predsjednik i sudije Seka Piletić i Svetlana Vujanović, članice vijeća. Nakon što je to vijeće dva puta usvojilo žalbe Minića protiv rješenja Višeg suda u Bijelom Polju, isto vijeće u istim/nepromijenjenim uslovima u istoj stvari odbija žalbu izjavljenu iz istovjetnih razloga kao u prethodna dva slučaja protiv istovjetnog rješenja Višeg suda u Bijelom Polju kakva su bila i prethodna dva ukinuta rješenja istog vijeća istog suda.
Minić je inicirao krivično gonjenje brojnih aktera ovog procesa, počev od Tofila Žujovića, predsjednika Višeg suda u Bijelom Polju, pa do brojnih sudija, tužilaca i sudskih vještaka. Bez efekta. Kancelariji Sudskog savjeta za prijavu korupcije u sudstvu Minić je podnio Prijavu masovne korupcije, opisujući nezakonitosti i imenujući aktere, uključujući sami vrh sudstva. Do danas nema odgovora.
Iz KOD-a navode da su seriju slučajeva započeli onim koji se odnosi na Minića, koji je član njihove organizacije, da bi se početni eventualni pritisak bilo kojeg moćnika mogao pratiti i dalje dokumentovati.
Predrag NIKOLIĆ