Povežite se sa nama

DRUŠTVO

SMJENA VLASTI U BUDVI – TREĆI ČIN: Krivične prijave, specijalni istražitelji i hotelske sjednice

Objavljeno prije

na

Ispitivanje  Stevana Džakovića od strane inspektora Specijalnog policijskog odjeljenja uoči zakazane sjednice za smjenu vlasti, za mnoge ima višestruko značenje. To je mogao biti svojevrstan vid pritiska na Džakovića koji je bio poljuljan u namjeri da glasa za rušenje vlasti u Budvi nakon što su njegovi posljednji zahtjevi u potpunosti ispunjeni

 

U scenariju smjene vlasti u Budvi po tekstu Demokratske partije socijalista, dopisan je treći čin, u kome će nova odbornička većina formirana prekrajanjem izborne volje,  u četvrtak 11. juna, odžati paralelnu sjednicu parlamenta, na kojoj će smijeniti predsjednika Opštine Marka – Bata Carevića i predsjednika Skupštine, Krsta Radovića. Prva dva čina političke sage u Budvi, dvije burne sjednice lokalnog parlamenta održane 29. maja i 3. juna, koje su sa velikim interesovanjem odgledali građani, nije ispunila očekivanja podnosilaca inicijative za smjenu budvanskih čelnika, predstavnika DF-a i Demokrata, pa su se odlučili za oprobanu kotorsku varijantu,  repliku čuvene vardarske sjednice.

U zakazano vrijeme 17 odbornika DPS-a, Crnogorske, SD-a i nezavisni odbornik Stevan Džaković pojavili su se ispred prostorija Skupštine u Budvi gdje ih je dočekao predsjednik parlamenta Krsto Radović koji im nije dozvolio ulazak u skupštinsku salu, uz obrazloženje da je sjednica nezakonito sazvana. Nakon toga  su odlučili da  sjednicu održe u turističkom naselju Slovneska plaža.

Ispred zgrade SO Budva pojavili su se i lideri PzP-a i SNP-a, Nebojša Medojević i Vladimir Joković.

Nastavak 33. i 34. sjednice SO Budva zakazan je za 29. jun. Bile su prekinute zbog nedostatka kvoruma, nastalog napuštanjem zasjedanja od strane potpisnika inicijative, nezadovoljnih jer im nije omogućeno izjašnjavanje o  inicijativama u roku od 30 dana od podnošenja. Predloge za smjenu dva predsjednika i preuzimanje vlasti u turističkoj opštini, podnijeli su odbornici DPS-a, Crnogorske, SD-a i nezavisni odbornik Stevan Džaković, nekadašnji šef Opštinskog odbora Pokreta za promjene, koji je prihvatio glavnu ulogu negativca u političkoj predstavi DPS-a za prekrajanje izborne volje građana Budve. Džaković je postao medijska zvijezda crnogorske političke scene od čijeg glasa zavisi promjena vlasti u opštini. On koristi nezavisni odbornički status trguje glasovima građana koji su na izborima birali listu DF-a.  Dugogodišnji opozicionar prihvatio je ponudu DPS-a „koja se ne odbija“, pristao je na promjenu vlasti uoči redovnih lokalnih izbora, sa partijom čija je OKG tokom desetogodišnjeg vođenja  turističke opštine ojadila njen budžet za stotine miliona eura.

Umjesto turističke u Budvi je otvorena sezona političkih i interesnih igara oko prijestola u koju su umiješani mnogi moćni igrači izvan njenih granica. Oči  javnosti uprte su u tu neprincipijelnu igru u kojoj  jedna politička opcija, uz pomoć odbornika prebjega iz suprotnog tabora, želi da poništi izborni rezultat, i preuzme vlast dva mjeseca pred izbore. U posao prekrajanja izbornih rezultata upregnute su i državne institucije, ministarstva, sudovi, policija i veliki novac. Pučisti se uzdaju u podršku ovih institucija koje vode istaknuti članovi DPS-a, vladajuće stranke u Crnoj Gori. Burni događaji sustižu jedni druge. Pljušte saopštenja, krivične prijave i teške optužbe za milionsku korupciju u kojima se pominju zvučna imena iz sfere politike i biznisa, navodno umiješana u akciju besprizorne promjene vlasti u Budvi.

Šef budvanskog DPS-a Predrg Jelušić zatražio je asistenciju policije za održavanje paralelne sjednice u strahu od gnjeva prevarenih birača. Nekome se očigledno  žuri da promijeni odnos snaga u najbogatijoj opštini u zemlji, pa i uz pomoć specijalnih policijskih snaga.

Kad se učinilo da će bez problema ostvariti svoj naum, Džaković je opet iznenadio sve. Tri dana prije zakazane „divlje“ sjednice oglasio se novim ultimatumom upućenim liderima DF-a i Demokrata, Andriji Mandiću i Aleksi Bečiću. Dao im  rok od 48 sati da „sa svim svojim poslanicima potpišu Predlog izmjena izbornog zakona koji je u Skupštini CG predao poslanik Aleksandar Damjanović, i na taj način spasite Budvu. U suprotnom, vi ste krivi za promjenu vlasti u Budvi“.

Njegov zahtjev je prihvaćen. Predlog za izmjene izbornog zakona  kojim se podržava uvođenje otvorenih izbornih lista potpisali su listom poslanici Demokrata i DF-a i dokument predali predsjedniku Skupštine Ivanu Brajoviću.

Podnosilac predloga Damjanović kazao je da Džaković kuca na otvorena vrata a „da je DPS glavni krivac što se dvije godine njegov predlog nije našao na dnevnom redu crnogorskog parlamenta“.

Iz DF-a su poručili: „Podržavamo otvorene liste, stekli su se uslovi da Džaković vrati mandat“. Iz PzP-a su objavili i listinge sa glasanja u Skupštini na kojima se vidi da većina poslanika vladajuće koalicije nije podržala predlog Damjanovića da se na dnevni red nađe Predlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o izboru odbornika i poslanika.

Drama se i pored ispunjenja uslova nastavlja. Džaković je u međuvremenu „nestao“, prekinuo je kontakte sa predstavnicima DPS-a i Crnogorske koje je zahvatila  panika. Nije odgovarao ni na pozive novinara. Dan prije zakazane sjednice dobio je poziv za saslušanje  povodom krivične prijave za političku korupciju koju su protiv njega i drugih učesnika, navodne organizovane kriminalne grupe, zbog učešća u dogovoru oko smjene vlasti u Budvi i milionskoj korupciji, podnijeli odbornici DF-a. Krivičnom prijavom protiv NN lica, vrlo uticajne osobe u DPS-u, obuhvaćena su i poznata imena iz politike i krupnog biznisa.

Ispitivanje Džakovića od strane inspektora Specijalnog policijskog odjeljenja uoči zakazane sjednice za smjenu vlasti, za mnoge ima višestruko značenje. To je mogao biti svojevrstan vid pritiska na Džakovića,  poljuljanog u namjeri da glasa za rušenje vlasti u Budvi, nakon što su njegovi posljednji zahtjevi u potpunosti ispunjeni.

Iako je dao rok do srijede u ponoć, Džaković se nije oglasio po isteku tog vremena. Pokazao je talenat za dramaturgiju držeći  javnost u neizvjesnoti kako će na kraju predstave odlučiti. Da li će vratiti mandat, tražiti skraćenje mandata skupštini ili  samo neće podići ruku za smjenu budvanske  vlasti.

Pojavljivanje Džakovića u pratnji odbornika DPS-a raspršilo je nade da će ispuniti dato obećanje. Potpisi opozicionih poslanika nekoliko stranaka u Skupštini CG stavljeni su na prijedlog izmjena zakona kako je zahtijevao, ali on, po ko zna koji put, nije održao riječ. Otišao je sa DPS-om.

Odluku za održavanje paralelne sjednice nova većina zasniva na stavu Ministarstva javne uprave u kome se ocjenjuje da su „predsjednik SO Budva, odnosno predsjedavajući, bili dužni da omoguće odbornicima da se izjasne i glasaju o predlozima za razrješenje presjednika Opštine i predsjednika SO Budva,  najkasnije u roku od 30 dana od podnošenja predloga u cilju poštovanja roka koji je utvrđen Zakonom o lokalnoj samoupravi i Statutom Opštine…“

Potpredsjednik Demokrata, Neven Gošović ocijenio je  da ne postoji mogućnost da podnosioci Predloga za razrješenje dva predsjednika mogu sazvati sjednicu Skupštine nakon što je to u zakosnkom roku prethodno učinio predsjednik SO Krsto Radović.

On je pojasnio da rok od 30 dana u kojem je Skupština dužna odlučiti po predlogu nije određen Zakonom o lokalnoj samoupravi, već Statutom Opštine.Takođe, predsjednik SO saglasno Statutu ne može staviti na glasanje predlog i pored isteka roka od 30 dana, a da prethodno svi učesnici u Skupštini, koji to žele, ne uzmu učešća u raspravi. Prekoračenje roka ne prati nikakva sankcija predviđena Statutom Opštine ili Zakonom o lokalnoj samoupravi. On je podsjetio da je u junu prošle godine na predlog grupe poslanika DPS-a, a na prijedlog poslanika Željka Aprcovića iz Kotora, Skupština Crne Gore donijela Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi kojim su dopunjene odredbe tog propisa po kome sjednica Skupštine mora biti završena najkasnije u roku od tri mjeseca, pa bi u slučaju Budve morala biti okončana najkasnije 14. avgusta.

Navedeni stav MJU bio je povod da predsjednik Radović podnese kirivičnu prijavu Vrhovnom državnom tužilaštvu protiv ministarke Suzane Pribilović i generalne direktorice Direktorata za lokalnu samoupravu Jadranke Vukčević. „One su zloupotrebljavajući svoj službeni položaj donosile i dostavljaju mišljenja u ime MJU u cilju opravdavanja protivzakonitog djelovanja grupe odbornika u Budvi i održavanja nelegalne sjednice protivno pravnim propisima a u cilju nezakonite smjene legalno izabranih organa vlasti. Neosnovanom i neovlašćenom tvrdnjom u ime MJU da su predsjednik SO i predsjedavajući SO Budva povrijedili Zakon o lokalnoj samoupravi i statut Opštine Budva, Pribilovićeva i Vukčevićeva neprofesionalno i politički pristrasno i perfidno pokušavaju da pripreme teren da se politička i pravna hajdučija grupe odbornika predvođene DPS-om može smatrati legalnom…I što im je jako značajno, da ta pravna hajdučija može biti štićena policijskom silom“, navodi se u saopštenju Demokrata.

Igrokaz u Budvi se, dok ovaj broj Monitora ide u štampu,  nastavlja.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

SEZONSKI RADNICI U TURIZMU: Manjak ,,goriva” u motoru crnogorske privrede

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priča o hroničnom manjku radnika u turizmu zatiče nas i pred ovogodišnju sezonu. Iako crnogorska ekonomija zavisi od turističke sezone, prosječna plata u turizmu iznosi 760 eura i niža je od prosječne na državnom nivou

 

 

I ove, kao i svake godine, očekuje se rekordna turistička sezona. A najave protiču uz upozorenja o hroničnom nedostatku radne snage.

I dalje nema zvaničnih podataka koliko nedostaje sezonaca. Umjesto toga imamo procjene koje govore da će ih nedostajati više nego prošle godine i da ta brojka prelazi 30.000.

Iz Zavoda za zapošljavanje najavljuju da će izdati oko 20.000 radnih dozvola za strance, a očekuje se da će strancima za sezonski rad u  turizmu biti izdato oko 5.000 dozvola. Iz MUP-a stižu informacije da je ovogodišnja kvota dozvola za privremeni boravak i rad stranaca 29.000, od čega je za sezonsko zapošljavanje planirano samo 2,5 hiljada dozvola.

Tokom prošle godine izdato je 2.710 sezonskih radnih dozvola. Najviše za državljanje Srbije 1.603, BiH 283, Kosova 234, Sjeverne Makedonije 152, a ispod sto za državljanje Turske, Rusije, Albanije, Indije, Meksika, Argentine.

Iako je broj nezaposlenih u Crnoj Gori krajem aprila bio preko 36.000, dovoljan da podmiri sve potrebe za radnom snagom, podsticaji za nezaposlene da rade sezonski se nijesu bitno promijenili u odnosu na prethodnu godinu.

Posebno za mlade, Hrvatska je atraktivnija za sezonske poslove u odnosu na Crnu Goru. U 2023. godini u Hrvatskoj je izdato 1.488 dozvola za boravak i rad crnogorskim državljanima, a u prava dva mjeseca 2024. godine 194 dozvole, navodi Forbes Crna Gora.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

EVROPSKI SUD O KORIŠĆENJU KRIPTOVANIH KOMUNIKACIJA NA SUDU: Nenadležan za Crnu Goru, ali ne i nebitan

Objavljeno prije

na

Objavio:

Neki crnogorski advokati pozdravljaju presudu Evropskog suda pravde o korišćenju kriptovanih komunikacija kao dokaza, dok tužilaštvo tvrdi da ta presuda ne utiče na validnost prikupljenih dokaza pred ovdašnjim sudovima. Crna Gora nije članica Evropske unije, pa je i samim tim presuda suda u Luksemburgu ne obavezuje

 

 

Prošlo je tri godine od kada su su službenici francuske, belgijske i holandske policije, pod okriljem Europola, probili sigurnosni sistem kriptovane aplikacije SKY ECC. Pokazalo se da su okorjeli kriminalci imali veliko povjerenje u sigurnost te aplikacije, posredstvom koje su dogovarali šverc droge, trgovinu oružjem, ubistva, čak su pojedini i slali fotografije beživotnih i iskomadanih tijela u različitim grupama, kreiranim na toj aplikaciji. Toliko su vjerovali u SKY ECC da se u prepiske uključuju i službenici policije, Ministarstva unutrašnjih poslova i Agencije za nacionalnu bezbjednost i bez strepnji komuniciraju o kriminalnimm radnjama koje planiraju.

Uslijedila su hapšenja širom regiona,a naravno i u Crnoj Gori,  počevši od glavešina kriminalnih klanova, a malo kasnije i visokih funkcionera.

Već u prvom velikom hapšenju u regionu, malo nakon pada SKY ECC, kada su u Beogradu zbog više ubistava uhapšeni vođe srpskog ogranka kavačkog klana Veljko Belivuk i Marko Miljković, advokati su pokušali da ospore njihovu dešifrovanu komunikaciju kao dokaz. Njihov argument je bio da dokazi nisu izuzeti u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku Srbije, odnosno da je riječ o mjerama tajnog nadzora koji nije bio odobren od strane nadležnih organa te države i samim tim se ne može tretirati kao dokaz na sudu.

Istim putem su krenuli  drugi advokati u regionu, koji su zastupali optužene u sličnim predmetima, zasnovanim na sky prepisci. Državna tužilaštva su dokaze iz kriptovane aplikacije branile time da su dokazi dobiveni posredstvom instituta međunarodne pravne pomoći, a ne mjera tajnog nadzora. Kod nas i u regionu je donijeto već nekoliko presuda u predmetima sa SKY dokazima i činilo se da je time stavljena tačka na ovu raspravu.

Nova sporenja je donio Evropski sud prave u Luksemburgu, nadnacionalna sudska instanca nadležna na teritoriji Evropske unije. Luksemburški sud je u presudi koja se tiče Evropskih istražnih naloga u vezi sa kriptovanom aplikacijom EncroChat (sličnoj SKY ECC) precizirao da država članica EU mora biti odmah obaviještena ukoliko neka druga članica sprovodi mjere tajnog nadzora na njenoj teritoriji.

„O mjerama povezanim sa infiltracijom opreme, koja ima za cilj da izvuče podatke koji se odnose na saobraćaj, lokaciju i komunikacije preko komunikacijskog servisa zasnovanog na Internetu, mora biti obaviještena država članica u kojoj se pronađe presretnuta osoba.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BESPUĆA CRNOGORSKOG PRAVOSUĐA: Veting, lex specialis ili ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pravosnažnih presuda u slučajevim kriminala i korupcije na visokom nivou nema, niti se naziru i prvostepene. Pravni eksperti upozoravaju da se sa sudstvom prepunim kadrova starog režima neće doći nigdje. U Crnoj Gori se broj sudija koji nisu prošli kroz filtere Đukanovićeve tajne službe, Medenice i drugih može izbrojati na prste. Alternativa lex specialisu, ili eventualnom vetingu je dalje urušavanje i društva i države

 

Nedavna hapšenja glavnih poluga prisile prethodnog režima – bivšeg visokog policijskog i obavještajnog funkcionera Zorana Lazovića i njegovog pobratima i bivšeg
 glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića je izazvala euforiju javnosti. Kada se tome dodaju ranija hapšenja dva bivša direktora policije, njihovih pomoćnika i načelnika sektora, zamjenika GST-a, bivše predsjednice Vrhovnog suda, bivšeg šefa Privrednog suda… onda je učinak, na oko, impresivan. Premijer Milojko Spajić u skorašnjem intervjuu Berliner Morgenpost-u, tokom posjete Berlinu, pohvalio se rezultatima i pohvalama na račun toga od strane evropskog komesara za pravosuđe. Spajić je njemačkim novinarima rekao i da su prije samo deset godina crnogorski mafijaški bosovi prodavali drogu u Njemačkoj, dolazili kući sa gotovinom i kupovali kuće i stanove. „To se više ne dešava, ako to nisu rezultati, ne znam šta su onda“ zaključio je Spajić.

Jedini vidljivi i nesporni rezultati su pravosnažne sudske presude kojih u ovim slučajevima nema, niti se naziru i prvostepene. Možda više mafijaši ne prodaju drogu u Njemačkoj ali je zato u Crnoj Gori ima u obilju, kao i novih stanova i kuća. Prošlog petka je Apelacioni sud opravosnažio oslobađajuću presudu Budimiru Krstoviću i njegovoj kćerci Marini Krstović da su prošvercovali u zemlju 1,2 tone kokaina. Prvotno je tužilaštvo tvrdilo da se radi o 1,4 tone nađenih u magacinu Krstovića u Zeti krajem avgusta 2021., a kasnije nije ni pokušalo objasniti kako je nestalo 200 kg droge između zaplijene i optužnice. Sudija je tada ostala pri ranijoj oslobađajućoj presudi iz kraja novembra 2022., navodeći da tužilaštvo nije pružilo nijedan dokaz da su optuženi nabavili kokain od NN osobe. Država će sada platiti ogromne troškove Krstovićima za 15 mjeseci pritvora i izgubljenu dobit jer se ta porodica odavno bavi uvozom velikih količina banana i drugog voća iz Latinske Amerike.

Tadašnji premijer Dritan Abazović je slavodobitno pisao na twitter-u da „Vlada radi što je obećala i da Crna Gora neće biti zemlja kriminala”. Kasnije će u paketima banana Volija biti pronađeno oko 500 kg kokaina. Zasluga za zaplijenjenih preko tonu droge u magacinu Krstovića pripada zapravo Velikoj Britaniji i njenim obavještajnim podacima. Organizatori i svi drugi koji su bili izvršioci ovih krivičnih djela u oba slučaja su se izvukli, mnogi će reći dijelom i zbog toga što je Katnić i dalje bio GST dok je DPS-ova uzdanica Vesna Medenica i dalje imala veliki posredan uticaj na pravosuđe. Ponašanje sudije za istragu Miroslava Bašovića i ostalih sudija je bilo simptomatično. Bašović je nakon pronalaska droge u magacinu Krstovića pustio ih da se brane sa slobode, uz određene mjere nadzora. U takvim slučajevima i za toliku količinu droge pritvor je uvijek pravilo – osim ako sudiju ne zovne politički šef. U aprilu 2021. Bašović će pustiti na slobodu šest članova kavačkog klana koje je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) teretilo za ubistvo i nekoliko pokušaja ubistava, navodno jer je imao proceduralne primjedbe na dio dokaza koji su poslale zapadne službe. Vijeće Višeg suda je preinačilo odluku i ponovo su uhapšena tri člana te kriminalne grupe dok su ostala trojica u međuvremenu pobjegla. Ovakvo nevjerovatno ponašanje istražnog sudije Bašovića nije ponukalo Sudski savjet –najvišu sudsku instancu u zemlji, da bilo šta preduzme ili provjeri.

U slučaju srbijanskog državljanina, tada nastanjenog u Podgorici, Veska Dakića uhapšenog 2016. godine po Interpolovoj potjernici iz Srbije, Bašović se ponio potpuno drugačije. Naime, Dakića je Srbija tražila zbog „krivičnog dela prevare“ – koja se sastoji u tome da nije platio VIP Mobile-u nekoliko mjesečnih računa za mobilni telefon. Štaviše, račun nije ni glasio na Dakićevo ime već na ime izvjesnog Sanela Rastodera iz Novog Sada. On je na srbijanskom sudu, nakon što ga je tužio mobilni provajder, izjavio da mu je Dakić neplaćanjem računa za telefon koji je koristio nanio štetu od 65.239,16 dinara ili oko 550 eura, za koliko je njega teretio provajder. Kasnije je Rastoder na sudu rekao da mu je Dakić ipak platio 46.820 dinara pa je Dakić ostao dužan jos 16.629,16 dinara ili oko 140 eura. To je bio „dovoljan osnov“ da Republika Srbija raspiše Interpolovu potjernicu za Dakićem i osudi ga na šest mjeseci zatvora u odsustvu. Dakić je sudiji Bašoviću rekao da nije dobijao nikakve pozive suda na adresi u kojoj je prijavljen u Srbiji i ponudio da odmah položi desetostruki iznos u eurima u odnosu na onaj za koji ga Srbija tereti. Bašović je to odbio, vjerovatno zbog „težine krivičnog djela“ i uputio Dakića u Spuž u kome je proveo dva mjeseca dok nije isporučen Srbiji. U ovom slučaju Bašoviću nisu smetali nikakvi proceduralni problemi i činjenica da neplaćanje telefonskog računa na tuđe ime nije ni krivično djelo ni osnova za raspisivanje interpolove potjernice.

Bašovićeva koleginica istražna sudija Suzana Mugoša je drugačije postupila – jer je bivša koleginica u pitanju. Kada je bivša sudija i predsjednica Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Jelena Perović privedena kod nje od strane SDT-a jer je „sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura“ sudija Mugoša ju je pustila da se brani sa slobode uz određene mjere nadzora. Perovićka, Mugoša i nedavno izabrana predsjednnica Apelacionog suda Mirjana Popović su bliske saradnice Vesne Medenice, nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda i sada optužene od strane SDT-a za pripadnost kriminalnoj organizaciji i zloupotrebu položaja. Objavljene poruke i prepiske iz oduzetog telefona Medenice jasno pokazuju do koje mjere su se sudovi upravljali i donosili presude na osnovu tekstualnih poruka i koliko su joj se gore navedene sudije „divile“. Suđenje samoj Medenici, njenom sinu Milošu kao organizatoru krimi grupe i njenim članovima već godinu dana nikako da počne zbog raznih slučajnih ili namjernih proceduralnih opstrukcija. Miloš Medenica će krajem ovog mjeseca navršiti dvije godine pritvora a šanse da vijeće Višeg suda kojim predsjedava sutkinja Nada Rabrenović donese prvostepenu presudu za godinu dana su nikakve. Sa navršene tri godine pritvora bez prvostepene presude su već mnogi izašli na slobodu uprkos težini krivičnih djela za koja se terete.

Milionska jemstva koja je agent tajne službe (ANB) i neformalni šef grupe za podršku Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) Petar Lazović nudio sudu da ga pusti da se brani sa slobode takođe neće biti potrebna za nešto više od godinu dana. Izaći će bez položenog centa. Da pritvrdimo- prvostepene presude krupnim ribama bivšeg DPS režima se  ne naziru dok su pravosnažne presude za sada daleke svjetlosnim godinama.

Centar za istraživačko novinar­stvo Crne Gore (CIN-CG) je u detaljnoj analizi rada crnogorskih sudova došao do po­raznih podataka. Specijalno odje­ljenje Višeg suda (VS) u Podgorici, koje sudi u predmetima korupci-je, organizovanog kriminala i rat­nih zločina za gotovo četiri godi-ne presudilo je samo 19 puta od kojih su 11 bile osuđujuće presu­de. U oktobru 2023. godine je u SDT bilo 44 predmeta starija od tri godine dok je u Višem sudu u Podgorici, prema izvještaju Sudskog savjeta, početkom 2022. godine stajalo 1.967 neriješenih predmeta od kojih je 661 bio stariji od tri godine. Do kraja 2022. broj neriješenih predmeta se popeo na 3.185.

Pravni eksperti u zemlji i inostranstvu upozoravaju da se sa ovakvim sudstvom koje je prepuno kadrova starog korumpiranog režima  neće doći nigdje i da će „stara garda“ i dalje sve činiti da sabotira i suđenja i pravosnažnost presuda. Za razliku od Tužilačkog savjeta (TS), Sudski savjet (SS) i izbor sudija su uređeni Ustavom koji spada u kategoriju „tvrdih“ kada se radi o lakoći izmjena. Stoga je vjerovatno jedini izbor za Crnu Goru, tj. onih koji joj žele dobro, lex specialis. Tim zakonom bi se mogle urediti procedure i otkočiti neki mehanizmi za djelotvorniji rad. Sistem vetinga koji je sproveden u Albaniji je dao neke opipljivije rezultate ali tek nakon dugog vremena i povremenih blokada sudova zbog istog vetinga. Teško da Crna Gora može sebi priuštiti još godine čekanja.

Za izgradnju jednog sudije je potrebno ozbiljno vrijeme (minumum pet godina za niže i najmanje deset godina za više instance). Stoga su neki pravnici zagovarali, sada povučeni prijedlog zakona,  da se podigne starosna dob za penziju sudija Ustavnog i Vrhovnog suda. U mnogim zemljama EU sudije ova dva suda idu u penziju sa 70 ili 75 godina. U Americi se sudije Vrhovnog suda biraju doživotno ali uz obavezne šestomjesečne medicinske preglede. Sudije najviših instanci u anglosaksonskim zemljama i u Francuskoj bira država iz reda najboljih advokata jer se u tim sistemima prati rad, uspjesi i ponašanje advokata. Jedan od razloga je što su iskusni advokati uspješni i imućni i mnogo teže potkupljivi.

U Crnoj Gori se broj sudija koji nisu prošli kroz filtere Đukanovićeve tajne službe, Medenice i drugih može izbrojati na prste. Pravni stručnjaci već neko vrijeme upozoravaju da politička javnost i donosioci odluka nisu ni približno svjesni koliko predstoji veoma složenih i teških sudskih procesa koje ni ozbiljno izgrađena društvo ne mogu lako izdržati. Sadašnje miloističko sudstvo nema ni volje ni snage da to sprovede. Alternativa lex specialisu, ili eventualnom vetingu je dalje urušavanje i društva i države.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo