Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Sve lakše uz krupnije ribe

Objavljeno prije

na

Još ne postoji potpuni konsenzus oko spremnosti da Crna Gora dobije datum za otvaranje pristupnih pregovora. Nekoliko država je rezervisano po tom pitanju, ali, za sada, ipak, u Crnoj Gori možete biti umjereni optimisti”. To je Monitoru rekao jedan funkcioner Evropske komisije. On je dodao da će već početkom naredne sedmice početi da se politički uobličava preporuka, a da je osnova za rad pozitivno mišljenje koje je prošlog mjeseca dala EK u Izvještaju o napretku.

PROVJERA: Iz kabineta evropskog komesara za proširenje Štefana Filea potvrđeno je da on ovih dana dosta putuje i održava intenzivne kontakte sa zemljama članicama, lobirajući za stav da ne treba odgađati odluku o tome da Crna Gora napravi narednog mjeseca novi, značajan korak u pridruživanju EU. U Briselu je prevladao stav da samo proaktivna evropska politika na Balkanu donosi stabilnost u tom „dvorištu Unije”.

Neke članice, kao što je to slučaj sa Francuskom, traže da se „pribjegne pažljivoj i stalnoj provjeri sposobnosti zemalja kandidata da djelotvorno sprovode uslove”. Ukoliko bi Pariz nastavio da insistira na takvom stavu, a u tome ga slijedile Holandija, Švedska i Belgija, a posebno ako to učine Njemačka i Velika Britanija, onda bi Crna Gora dobila datum u martu ili najkasnije u junu naredne godine. Nakon usvajanja Lisabonskog ustava, Savjet EU se sastaje četiri puta godišnje.

CIJENA: Neki analitičari u Briselu smatraju da bi premijeri Unije mogli 9. decembra tek zaključiti da su „sa interesovanjem primili na znanje” prijedlog EK da se sa Podgoricom pokrenu pristupni pregovori. No, i oni smatraju da je odluka na crnogorskim zvaničnicima koji moraju staviti na uvid nepobitne dokaze da se istinski i temeljno sprovode zakoni vezani za uspostavljanje pravog nezavisnog sudstva kao preduslova opipljive borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.

„To bi moralo da dovede do brzih sudskih postupaka i hapšenja krupnih riba, kao što se to događa u Hrvatskoj”, kaže posmatrač u sjedištu EU Dragan Blagojević.

On ističe da će, pošto je i hrvatska politička pozornica, a posebno vladajuća Hrvatska demokratska zajednica, bila uzdrmana nužnom borbom protiv korupcije, takvu cijenu morati da plate i ostale zemlje regiona, uključujući i Crnu Goru.

„EU, naročito poslije lošeg iskustva sa Rumunijom i Bugarskom, nikako neće i ne može prihvatiti da u članstvo uđe neka zemlja koja u svoje državne i ekonomske strukture ima ugrađenu korupciju i organizovani kriminal”, tvrdi Blagojević.

Naprosto, evropske države više ne žele da unose nove probleme u svoju zajednicu.

POLJSKA: U glavnom gradu Poljske, zemlje koja u ovom polugodištu predsjedava Unijom, kažu da je raspoloženje među članicama mješovito kada su u pitanju evrointegracije Zapadnog Balkana.

„Vjerujemo da će Evropski savjet donijeti odluku o otvaranju pregovora sa Crnom Gorom. Još postoje neka otvorena pitanja i problemi, ali imamo nekoliko nedjelja da na tome radimo zajedno sa Komisijom, zemljama članicama i Podgoricom”, saopšteno je iz poljskog Ministarstva spoljnih poslova.

Poljska je, inače, uz ostale članice Višegradske grupe (Mađarska, Češka i Slovačka) najupornija u zahtjevu da se dosljedno nastavi sa politikom proširenja Unije. Njeni zvaničnici su kao prioritet svog predsjedavanja Unijom upravo istakli nužnost davanja jačeg integracionog impulsa balkanskim zemljama i izrazili solidarnost sa njima.

„Drago mi je da u zemljama Višegradske grupe nije iščezao taj optimizam i uvjerenje da put u Uniju mora biti otvoren uprkos sadašnjem pesimističkom pogledu na prijem novih članica”, rekao je poljski premijer Donald Tusk.

LEKCIJE: Da je pesimizam u nekim zemljama Unije realan potvrđuje istaknuta članica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček.

„Mislim da je to činjenica i da se ne tiče toliko razvoja situacije na samom Balkanu, već je velikim dijelom povezan sa povećanjem socijalne nesigurnosti unutar EU, ali i sa efektima proširenja iz 2004. i 2007. godine kada, prema mom mišljenju, nijesmo dovoljno ‘pritisli’ neke od novoprimljenih zemalja da ispune sve preduslove”, rekla je ta austrijska političarka. Stoga je proces ulaska u zajednicu evropskih zemalja sve zahtjevniji i komplikovaniji.

„To je dijelom zbog političkih razloga, i to neću da krijem. Postoji i osjećaj teškoća koji je u zemljama članicama generisan kroz prethodna proširenja. A mi smo takođe naučili izvjesne lekcije iz načina na koji su ona sprovedena”, kaže generalni direktor za proširenje u EK Stefano Sanino.

POUKA: Da i crnogorski čelnici znaju šta im je činiti potvrdio je njima naklonjeni šef Delegacije EK u Podgorici Leopold Maurer.

„Do 9. decembra imamo priliku i da dodatno utičemo na mišljenje Evropskog savjeta, i to konkretnim rezultatima u borbi protiv organizovanog kriminala”, rekao je on.

Maurer se nada da će Vlada Crne Gore učiniti sve da zabilježi rezultate u toj oblasti ne samo, kako je naglasio, da bi se dobio datum početka pristupnih pregovora već zbog regulisanja tog problema u samoj državi. Stoga, crnogorski zvaničnici ili parlamentarci nemaju razloga niđe da putuju! Evropske države ubijediće da je naša zemlja zaslužila da dobije datum pristupnih pregovora samo ako ispune bar dio domaćih zadataka. Mada je istina da se uz pritisak i podršku evropskih zemalja, kao i SAD-a, to nevoljno prinošenja žrtava obavlja mnogo lakše.

Veličina najveća prednost

Najveća prednost Crne Gore u evropskim integracijama je, bar za sada, njena veličina. To je ključni razlog što je ona odabrana za dokaz da politika proširenja nije zaustavljena, te što je euro ovđe, uz prećutnu saglasnost Evropske centralne banke, zvanično sredstvo plaćanja. Nada da će tako ostati leži u sljedećoj činjenici: ova mala država i ovaj mali eurizovani sistem ne mogu ni teorijski narušiti projekcije, politike i parametre Unije i eurozone.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo