Gledaoci Televizije Crne Gore to ne mogu vidjeti na ekranima. Šteta. Kad bi se prikazalo ono što se dešava unutar te informativne kuće, koja se kiti etiketom javni servis, bio bi to najzanimljiviji dio njenog programa.
Glavni režiser zbivanja iza ekrana je, kažu u Novom sindikatu, generalni direktor RTCG Rade Vojvodić, uz logistiku Savjeta RTCG. O tome Novi sindikat, koji godinama uz pomoć sudova i inspekcija pokušava da stane u kraj tamošnjim nezakonitostima, ima brdo dokumentacije. Dominiraju sudske tužbe i presude.
Protiv RTCG već sedam godina njegovi radnici vodi brojne sudske sporove. Mnoge je ta kuća izgubila i morala da isplati povelike sume. Samo advokatima iz tri advokatske kancelarije isplaćeno je, kako stoji u izvještaju RTCG, preko 250.000 eura. Sve to, na kraju, ide iz džepa građana.
Jedan od većih sudskih sporova vođen je oko isplate akcija Telekoma dijelu radnika RTCG po osnovu privatizacije Emisione tehnike. Započeo ga je i dobio Novi sindikat. Zastupao je 483 zaposlena. Punomoćje za zastupanje potpisao mu je i sadašnji generalni direktor Rade Vojvodić u vrijeme dok je radio u Trećem programu TV Crne Gore. Pošto je u međuvremenu, nakon povratka iz TV In, postao generalni direktor RTCG došlo je do nesvakidašnje situacije. Vojvodić se istovremeno našao u ulozi i tužioca i tuženog.
Sudski spor protiv poslovodstva RTCG vodila su i tri člana Izvršnog odbora Novog sindikata – Mirjana Popović, Radomir Pajović i Dragan Janjić. Oni su, zajedno sa četvrtim članom Miodragom Boškovićem, dobili otkaz zato što su stali u odbranu prava zaposlenih u toj kući.
,,Sud je presudio da su nam otkazi dati nezakonito. Od tada smo se našli u nemilosti prvo bivšeg generalnog direktora Branka Vojičića, a onda sadašnjeg Rada Vojvodića i to samo zbog sindikalnih aktivnosti”, kaže Mirjana Popović, dugogodišnja pravnica i savjetnik u TV Crne Gore, a odnedavno sekretar Informativne službe u Radiju Crne Gore.
Njoj je zajedno sa Radomirom Pajovićem, predsjednikom Novog sindikata, u utorak nastavljeno suđenje po tužbi predsjednika Savjeta RTCG Dušana Simonovića. Simonović ih je tužio za neovlašćeno prisluškivanje i snimanje razgovora koji su sa njim vodili u prostorijama Crnogorskog olimpijskog komiteta i zatim ga objavili na sajtu Yuotube. Popović i Pajović kažu da sa tim nemaju nikakve veze.
Kroz nekoliko dana, tačnije 21. februara, biće održano i suđenje po tužbi Radomira Pajovića koju je podnio protiv Rada Vojvodića zbog toga što mu je dao otkaz zato što je na oglasnoj tabli i ulaznim vratima zgrade RTCG zalijepio tekst iz Vijesti u kojem je pisalo da tužilaštvo protiv Vojvodića vodi istragu. Bio je to direktorov originalan doprinos cenzurisanju medija.
Na sudu se našlo i sedam odluka za dodjelu stanova zaposlenim u RTCG, koje je potpisao predsjednik Savjeta Dušan Simonović. U Novom sindikatu tvrde da su sve nezakonite. To je i sud potvrdio u dva slučaja. Donio je izvršne presude, od kojih je jedna u korist Mirjane Popović, ali rukovodstvo RTCG ih ignoriše.
Na spisku nepravdi u RTCG ima još stavki.
,,Novi sindikat je inicirao preispitivanje kolektivnog ugovora, koji je takođe potpisao predsjednik Savjeta i Ustavni sud ga je proglasio nezakonitim”, kaže Pajović.
Sporna je odredba da generalni direktor može da zapošljava ljude sa srednjom školom na mjesta za koja je predviđen fakultet, s tim da u roku od četiri godine završe studije, a ako za to vrijeme ne steknu diplomu može da ih rasporedi na niže radno mjesto.
,,No, i sada nekoliko zaposlenih sa srednjom školom pokrivaju radna mjesta za koja je predviđena visoka sprema, iako su protekle četiri godine od donošenja sporne odluke. Naravno, radi se o podobnim i privilegovanim radnicima. I generalni direktor i Savjet to tolerišu. I da sve bude u tom stilu, RTCG ni danas nema kolektivnog ugovora iako je to zakonska obaveza” kaže Pajović.
Zapošljavanje u RTCG je višestruko zanimljiva priča. Rade Vojvodić je sa sobom iz TV In povratkom u RTCG doveo preko 25 ljudi i zaposlio ih u RTCG. Imenovao je Vanju Šipovac za direktoricu marketinga, Đorđija Kustudića za urednika sportskog programa, Lanu Sekulić za urednicu Drugog kanala… Među njima su mnogi od onih koje je svojevremeno iz RTCG poveo u TV In. Zaposlio ih je bez raspisivanja oglasa i podijelio im rješenja za stalni radni odnos. Većinom rade poslove koji nemaju veze sa sistematizacijom radnih mjesta. Mnogi od njih su dobili otpremnine prilikom odlaska iz RTCG, za što je država izdvojila milion i po eura. Postupak o ovim mahinacijama vodi se pred Upravnim sudom.
RTCG je gnijezdo nepotizma. Nedavno je na Radiju kao pripravnik zaposlen čovjek star četiri decenije. Direktorov rođak. RTCG ima šest pravnika, a Vojvodić je zaposlio i sedmog – svog zeta. Kao šefa Pravne službe.
Kada je nedavno na TV Crne Gore gostovao premijer Milo Đukanović mnogi zaposleni čekali su ga po hodnicima ne bi li mu direktno kazali šta se dešava u toj kući. Nisu imali sreće. Tokom emisije Đukanović nijednom nije upitao da li je istina da u RTCG ima toliko bezakonja koliko o tome bruje mediji.
I zašto bi? Takozvani javni servis izgara da bude DPS-ov servis. Dobro mu ide.
Pod lupom stranaca
Međunarodna organizacije rada, čiji je član Novi sindikat, dva puta se obraćala Vladi Crne Gore i rukovodstvu RTCG da je informišu da li se krše prava zaposlenih u toj firmi. Ali, kako stoji u izvještaju MOR-a, predstavnike Novog sindikata niko iz Vlade nije zvao povodom toga iako je Vlada obećala da će posredovati između Novog sindikata i poslovodstva RTCG i o tome izvijestiti MOR. Vlada je, kažu u Novom sindikatu, poslala izvještaj o sindikalinim aktivnostima u RTCG, koji je daleko od istine.
Prošlogodišnjeg oktoba predstavnici Novog sindikata razgovarali su sa zamjenikom šefa Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Albertom Kamaratom, na njegov zahtjev. Teme – satelitska afera, reprezentativnost sindikata i skladište oružja u atomskom skloništu zgrade RTCG.
Novi sindikat je ukazao na sumnjivo angažovanje satelitskog provajdera u vrijeme dok je direktor Televizije bio Goran Rakočević. Rakočević je 1998. potpisao Ugovor o zakupu satelitskih kapaciteta sa kompanijom Fiesta Investments LTD Duška Kneževića. Fiesta je ispostavljala fakture mimo bilo kakvog ugovora koje je Vlada Crne Gore zaključno sa 2008. godinom uredno plaćala.
Novi sindikat je nedavno objavio da se u zgradi RTCG nalazi skladište oružja još od devedesetih godina. Nedavno je ministrica odbrane Milica Pejanović obavijestila Novi sindikat da Vojska Crne Gore nema ništa sa tim oružjem. Od Božidara Vuksanovića, direktora Uprave policije, dobili su informaciju da se povodom toga obraćao dva puta sada već bivšem ministru policije Ivanu Brajoviću, ali nije dobio nikakav odgovor.
Alberto Kamarata se interesovao i koji je od dva sindikata RTCG reprezentativan. Pored Novog sindikata, od ranije postoji Sindikalna organizacija čiji je predsjednik Branko Vujisić. Blagajnik Vujisićeve Sindikalne organizacije izjavio je na sudu da ona nema pristupnicu nijednog člana. Zaposlenim u RTCG se od plata redovno odbija jedan odsto na ime sindikalne članarine. Bolje i to nego da nam direktor ukine bonuse i varijabilu, kažu zaposleni u RTCG.
Veseljko KOPRIVICA