Povežite se sa nama

OKO NAS

INICIJATIVA DA GORICA POSTANE ZAŠTIĆENO PRIRODNO DOBRO: Vapaj posljednje oaze mira Podgorice

Objavljeno prije

na

Nakon brojnih pritisaka, iz Glavnog grada Podgorice uputili su inicijativu Ministarstvu održivog razvoja i turizma da se brdo Gorica zaštiti kao prirodno dobro. Predloženo je i da se do daljnjeg zabrani sva gradnja na ovom području. Dosadašnje upravljanje zelenim površinama glavnog grada ne uliva nadu da se ne radi o još jednom pukom obećanju uoči izbora

 

Iz Glavnog grada Podgorice su tokom minule nedjelje uputili inicijativu Ministarstvu održivog razvoja i turizma za izmjenu Prostorno-urbanističkog plana koji se odnosi na brdo Gorica. Predloženo je da se do daljnjeg zabrani sva gradnja na ovom području koje bi uskoro moglo da postane zaštićeno prirodno dobro.

Ova odluka gradske uprave uslijedila je nakon što su iz Građanskog pokreta Ujedinjena reformska akcija (URA) ukazali na novo rasparčavanje Gorice i na to da bi ovom parku-šumi trebalo dodijeliti veći stepen zaštite. U njoj ništa ne bi bilo sporno, da ko zna koliko puta nadležni nisu rekli, pa porekli.

Iz Glavnog grada su prvobitno saopštili da na Gorici nema ni govora o devastaciji, već da se sporni radovi, na koje su iz URE skrenuli pažnju, izvode za potrebe komunalnog opremanja objekata. Riječ je o rekonstrukciji Ulice Veliše Mugoše, izgradnji Ulice Nova 1 sa upravnim parkingom, Ulice Nova 2 i dijelu saobraćajnice Ulica Nova 3, pored objekata u podnožju Gorice. Realizacija ovih saobraćajnica, kako navode, predstavlja jednu od većih investicija u saobraćajnu infrastrukturu na području Glavnog grada u ovoj godini, a vrijednost ugovorenih radova iznosi preko million eura sa PDV-om. ,,To je ugovorena obaveza Glavnog grada Podgorice, a vrši se na osnovu usvojene projektne dokumentacije. Izgradnja, odnosno rekonstrukcija ovih saobraćajnica, predviđena je Detaljnim urbanističkim planom (DUP) Zagorič 1 – dio Zone A, sa izmjenama i dopunama iz 2013. godine. Saobraćajnice će imati javnu rasvjetu, atmosfersku, fekalnu kanalizaciju i vodovod, kao i semafor na raskrsnici Ulice II Crnogorskog bataljona i Nove 1. Uz saobraćajnice je predviđen i trotoar”, tvrdili su iz Glavnog grada.

Tek nakon što su ovu inicijativu URE podržali kopredsjedavajući pokreta Evropskih zelenih i poslanik u Evropskom Parlamentu (EP) Tomas Vajc i šef kancelarije Fondacije Hajnrih Bel za Balkan Simon Ilse, dio opozicije i građani, iz Glavnog grada saopštili su da su pristupili novoj analizi prostora u podnožju Gorice s akcentom na definisanje planskih dokumenata DUP Nova Varoš, Gorica C, Zagorič 1 dio Zone A, Zagorič 1 i  Zagorič 2. Gradonačelnik Podgorice dr Ivan Vuković, ovog puta je priznao da bi realizacijom važećih planskih rješenja bila značajno narušena vrijednost brda Gorica kao park šume. ,,U zahvatu pomenutih planskih dokumenata planirani su objekti koji gabaritima i planiranim kapacitetima mogu narušiti vrijednost prostora parka kao jedinstvene cjeline. Pored toga, za obezbjeđenje normalnog funkcionisanja ovih objekata potrebno bi bilo obezbijediti odgovarajuću infrastrukturu”, rekao je on.

Nameću se pitanja – kakvi to odgovorni stručnjaci tek naknadno shvataju da bi gradnja novih objekata mogla još više devastirati Goricu? Zbog čega su potrebna reagovanja sa strane da bi iz Glavnog grada konačno nešto preduzeli po pitanju jedne od posljednjih zelenih površina Podgorice?

Odbornik URE Luka Rakčević, na pitanje kako komentariše naglu promjenu odluke Glavnog grada, za Monitor kaže: ,,Činjenica da je Grad zabranio svaku gradnju, svega par mjeseci nakon što je usvojio plansku dokumentaciju koja tu gradnju planira, ohrabruje i dozvoljava, najbolji je pokazatelj koliko je gradonačelnik Vuković svojevoljno i samoinicijativno došao do ove odluke. Jasno da je ova zabrana gradnje plod snažnog političkog pritiska, zabrinutih građana i dijela opozicije, koji su se izborili da naša Gorica – kao pluća i simbol Podgorice – krene drugačijim stazama”.

Pomoćnik sekretara Sekretarijata za planiranje prostora i održivi razvoj Dragutin Đeković je govoreći o planovima i budućim aktivnostima novoosnovane Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice, istakao: ,,Donijeli smo odluku da je potrebno uraditi sve analize kako bi se brdo Gorica na adekvatan način zaštitilo, a u prilog tome ide i činjenica da je Glavni grad kroz finansiranje Akcionog plana biodiverziteta, u kome se eksplicitno pominje zaštita brda Gorice, u budžetu opredijelio sredstva i uputio zahtjev Agenciji za zaštitu prirode i životne sredine za zaštitu brda Gorica”. Najavio je da će na narednoj sjednici Skupštine Glavnog grada biti usvojen Statut koji će omogućiti dalji rad Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice.

Valja ukazati na to da iz istog sekretarijata nemaju evidenciju o broju nelegalnih građevina na Gorici, koju ubuće planiraju da štite.

Podgorica je nekada bila jedan od glavnih gradova Evrope sa najviše zelenila, ali se posljednjih decenija pretvorila u carstvo betoniziranih površina. Trenutno, prema postojećim podacima, Podgorica ima oko 644.661 metara kvadratnih javnih zelenih površina od čega 122.361 gradskih parkova, 160.616 linearnog zelenila i 361.684 blokovskog zelenila.

Centar za agrikulturu u njemačkom Minhebergu je krajem 2017. godine objavio listu najzelenijih glavnih gradova u Evropi. Na toj listi, na kojoj se nalaze 42 evropska glavna grada, Podgorica je zauzela 31. mjesto. Sarajevo je najzeleniji glavni grad u Evropi, a od ostalih gradova susjednih zemalja Ljubljana se našla na trećem, Zagreb na 12, Priština na 20, Skoplje na 22, a Beograd na 23. mjestu.

Vlada je krajem prošle godine donijela odluku o izradi Detaljnog urbanističkog plana za prostor Sadina. Kako najavljuju, Sadinama će dominirati rekreativno-parkovsko uređenje, šumski park, sportsko-rekreativni sadržaji, zdravstvo, trgovina, urbani park sa trgom i ekskluzivni stambeni prostori. Podgorička vlast još od 2016. godine zelene oaze obećava i na području City kvarta. Od njih još uvijek – ništa. Za to vrijeme, radovi na brdu Ljubović napreduju.

,,Podgorica će, prema zvaničnim podacima Gradskog Generalnog urbanističkog plana, u periodu od 2012. do 2025. godine ostati bez preko milion i po kvadrata zelenih površina. Ukoliko to nije dovoljan alarm da se način planiranja i raspolaganja prostorom mora radikalno mijenjati, onda ništa nikada neće ni biti. Svi znamo da je takva praksa sebična, loša i neodgovorna, a naša građanska obaveza je da protiv nje podignemo glas”, kaže Luka Rakčević.

Umjesto da ih ovakvo stanje zabrine, nadležni su se prepustili političkom prepucavanju, optužujući jedni druge za skupljanje jeftinih političkih poena. Uoči izborne godine, svako se hvata za svoju slamku spasa.

                                                                                                                                                                 Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo