Pitamo ko je otvorio i zakljčao kapiju
(Ko je odgovoran za tragediju, Monitor, 1283)
Poštovani,
U skladu sa Zakonom o medijima i Kodeksom novinara Crne Gore, dostavljamo Vam reagovanje vezano za tekst autorke Branke Plamenac – “Ko je odgovoran za tragediju” objavljenog u broju 1283. Vašeg nedjeljnika, 22.05.2015. godine.
Budući da se autorkin tekst bavi utvrđivanjem odgovornosti, ukazujemo da Javno preduzeće nije odgovorno za nedavnu tragediju, već je preduzelo mjere na poboljšanju bezbjednosti šetališne staze, dok režim korišćenja ove staze ne utvrđuje Javno preduzeće. Staza koja vodi ka plaži Mogren je izazov i atrakcija, ali predstavlja i značajnu opasnost u periodu vremenskih nepogoda čemu su svjedočanstvo dosadašnji tragični slučajevi. Međutim, decenijama unazad podrazumijevalo se da se stazom prolazi na sopstvenu odgovornost i rizik, a početak priče o potrebi zaštite na stazi je vezan za prethodnu tragediju koja se dogodila prije dvije godine.
Iako je Zakonom o putevima jasno utvrđeno da su opštine odgovorne za izgradnju, održavanje i utvrđivanje režima korišćenja lokalnih puteva, ulica i staza čak i kada se one nalaze u zoni morskog dobra, Javno preduzeće je postavilo ogradu uz stazu do Mogrena sa kapijom, između ostalog, postavilo mreže za zaštitu od odrona, kao i table upozorenja na opasnost od odrona i talasa. Na taj način jedina smo institucija koja je radila i radi na tome da potencijalne nesrećne slučajeve spriječimo. Ističemo da relevantni Član Zakona o putevima glasi: „poslove razvoja, izgradnje, rekonstrukcije, održavanje, zaštite, korišćenja i upravljanja opštinskim putevima u zahvatu područja posebne namjene (nacionalni parkovi, morsko dobro i dr), obavljaju nadležni organi jedinice lokalne samouprave uz predhodnu saglasnost nadležnog organa državne uprave.”
Imajući u vidu zakonski okvir koji reguliše nadležnost po pitanju režima korišćenja staze prema Mogrenu, Javno preduzeće ne prepoznaje svoju odgovornost po pitanju nesreća koje su se na stazi dogodile, osim u onoj mjeri u kojoj zajedničku odgovornost za nesrećne slučajeve dijele, između ostalih, društvo, porodica i vremenske nepogode. Javno preduzeće uradilo je sve u okviru svojih mogućnosti i nadležnosti da ne dođe do tragičnih slučajeva, ali za rješavanje ovog problema neophodna je i podrška grada i nadležnih institucija.
Takođe napominjemo da se od morskog dobra prihod raspoređuje preko Trezora Države Crne Gore, po pola, između ovog Javnog preduzeća i opština sa čije teritorije se ubiraju prihodi. Zbog činjenice da opštine, uglavnom, imaju problema sa likvidnošću sredstava koje prihoduju, JP Morsko dobro je preduzelo i realizovalo navedene intervencije. Danas, kao i u vrijeme nesreće o kojoj piše Monitor, na početku staze stoji tabla upozorenja od odrona i talasa pri nevremenu.
Nakon postavljanja ograde i kapije na početku staze, gradske službe su uspostavile režim zaključavanjem kapije što nije bilo dovoljno da se spriječi prolaz na stazu. Evidentirano je više slučajeva obijanja katanca, kao i prolaza pored kapije i table upozorenja. Naime, postoje indikacije da nije poznato ko je otvorio kapiju ka stazi 16.05.2015. godine (kada je došlo do tragičnog događaja), međutim, Javno preduzeće ovim putem takođe postavlja pitanje ko je kapiju prethodne večeri zaključao, s obzirom na činjenicu da ovo preduzeće nema stražarsku službu i nadležnost u tom domenu djelovanja.
S poštovanjem,
Jelena Jelušić
Služba za informisanje
Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore
Budva