Povežite se sa nama

OKO NAS

PLAV: MALE ELEKTRANE, PRVA RUNDA PRED UPRAVNIM SUDOM: Tajkuni u nokdaunu

Objavljeno prije

na

Poslije niza burnih zbivanja, protesta, intervencija policije i nemilih scena, kao što su i najavili, građani Plava okupljeni oko udruženja Sačuvajmo Komoraču pred sudom su izvojevali pobjedu nad kompanijom Normal kompani iz Podgorice i zaustavili gradnju male hidroelektrane

 

U plavskom udruženju Sačuvajmo Komaraču i sve rijeke u Crnoj Gori, koje se protivi izgradnji malih hidroelektrana, trenutno vlada zatišje. Da li pred buru, tek će se vidjeti. Jedan od glavnih aktivista Ramo Gutić, ističe da građani, kao i do sada, dostojanstveno bez ikavih provokacija, čekaju da istekne rok od mjesec dana, koji je odredio Upravni sud.

,,Može biznismen Žarko Burić da se žali. Ali, ja mislim da i on zna da ovdje gradnje nema bez, što bi narod rekao, taksirata”, kaže Gutić za Monitor.

Poslije niza burnih zbivanja, protesta, intervencija policije i nemilih scena, kao što su i najavili, građani Plava okupljeni oko ovog udruženja pred sudom su izvojevali pobjedu nad kompanijom Normal kompani iz Podgorice i zaustavili gradnju male hidroelektrane Meteh.

Postupajući po žalbi Mirsada Gutića, Zufera Srdanovića i Safeta Kandića, Upravni sud Crne Gore poništio je rješenje Ministarstva održivog razvoja i turizma o izdavanju građevinske dozvole kompaniji podgoričkog biznismena Žarka Burića, vlasnika hotela Hilton.

Dozvola se odnosila na gradnju male  hidroelektrane na Komarači, gdje je Burićeva mehanizacija u jesen prošle godine zaustavljena na početku  gradnje.

,,Posjedujem građevinsku dozvolu i neću odustati od izgradnje elektrane”,  kazao je tada Burić okupljenim građanima.

Oni su sa druge strane tvrdili da je građevinska dozvola nezakonito izdata, i da je u toku sudski postupak, kao i da za to vrijeme niko nema pravo da gradi.

,,Kazali smo tada Buriću da ako sud odluči da može da gradi elektranu, mi ćemo mu doći na mobu”, podsjeća Gutić.

On sada kaže da je rešenje izdato Buriću  poništeno jer je Upravni sud utvrdio da je resor kojim rukovodi ministar Pavle Radulović prilikom donošenja rješenja povrijedio Zakon o opštem upravnom postupku, odnosno da prilikom izdavanja dozvole nije uzeta u obzir činjenica da za dio zemljišta gdje bi se gradila hidroelektrana pravosnažno nije okončan postupak eksproprijacije.

Trojica Plavljana su u privatnoj tužbi osporili zakonitost rješenja Ministarstva turizma za davanje građevinske dozvole zato što vode postupak protiv eksproprijacije koji nije pravosnažno okončan.

Kada je otvoren postupak eksproprijacije, oni u njemu nisu učestvovali jer je službeno lice umrlim vlasnicima postavilo privremenog zastupnika, ne obavještavajući ih kao zakonske nasljednike.

Ministarstvo turizma u postupku za davanje građevinske dozvole imalo je, objašnjavaju oni, obavezu da ih pozove kao nosioce prava na zemljište, što nije učinjeno, a nisu im dostavljena ni rješenja o eksproprijaciji.

Tek kada su saznali za to, oni su sjeli, podnijeli krivičnu prijavu zbog zloupotrebe službenog položaja, pa je tako utvrđeno da je eksproprijacija proizvod krivičnog djela.

Potom je pitanje tehnike bila odluka Upravnog suda da je tužba trojice Plavljana osnovana, odnosno da je Ministarstvo turizma povrijedilo zakon o opštem upravnom postupku i da nema nijednog konkretnog navoda koji bi osporio prigovore vlasnika parcela.

,,Poštovaćemo odluke nadležnih organa i sačekati novu odluku Ministarstva turizma, koje je dužno da je donese u roku od trideset dana”, saopšteno je kratko iz Normal kompani.

Podnosici tužbe smatraju da odluka Ministarstva mora da bude u skladu s odlukom Upravnog suda. ,,Mi smo završili s tim predmetom i gradnje na Komarači neće biti”,  poručuje predsjednik Udruženja za spas Komarače Ramo Gutić.

Prema njegovim riječima, na Komarači su do sada izgrađene dvije male elektrane, a posljedice su pogubne.

,,To je učinjeno visoko prema izvorištu Komarače, na planini Bogićevici. Sedam kilometara vodotoka je stavljeno u cijevi. Imanja su upropaštena. Moram da naglasim da su te dvije hidroelektrane napravljene u zoni Nacionalnog parka Prokletije”, kaže Gutić.

On posebno teško doživljava činjenicu da su logistiku koncesionarima i tajkunima iz Podgorice dali neki plavski službenici.

,,Odakle bi, inače Žarko Burić, ili ko već iz Podgorice, znao za Komaraču i njena izvorišta na Bogićevici. Izdali su nas naši ljudi, oni koji bi Plav prodali za pedeset eura”, ogorčen je Gutić.

On objašnjava da je Burić imao udio u tim dvjema hidroeletranama koje su već izgrađene, i da ga je valjda prodao, pa zatim namjeravao da gradi treću u nižem dijelu rijeke, u srcu naselja, pedeset metara od kuća.

,,Htjeli su da udare na srce Komarače, na dio na kome iz nje nastaju brojni izvori. Ovdje u četiri sela, Prnjavoru, Skiću, Koritu i Komarači, živi oko 2.000 ljudi. Većini njih su poljoprivreda i stočarstvo jedini izvor prihoda. Je li trebao neko sada da im uzme život otimajući im vodu, koja za njih znači sve. Predočili smo to i ranije Buriću, a sada je i sud kazao svoje”, kaže Gutić.

Plavljani su tako, poslije tri godine, dobili prvu rundu i bacili tajkuna na pod. Da li će on ostati da leži, ili će odbrojavanje sačekati na nogama, znaćemo brzo.

Pred pobunom stanovnika sjevera Crne Gore za sada su poklekli još neki tajkuni kojima je resorno ministarstvo ranije na čudne načine, bez konsultacija s lokalnim stanovništvom, izdavalo koncesije za gradnju malih elektrana.

 

Tufik SOFTIĆ 

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo