Povežite se sa nama

OKO NAS

PSI NA ULICAMA: Ničiji najbolji drugovi  

Objavljeno prije

na

Uklanjanje pasa sa ulica masovnim trovanjem  osim što je zločin protiv životinja predstavlja opasnost za zdravlje i život građana. Na tu pojavu  uglavnom niko ne reaguje

 

Psi se gomilaju po ulicama, parkovima, smetlištima. Jedni ih hrane i paze, drugi okreću glave, a treći im u bijesu  sami donose presude. Truju ih, ubijaju i muče.

Pas,  rođen na ulici ili još češće pušten od strane vlasnika na ulicu, postaje problem građana. O njegovoj sudbini malo ko razmišlja. Da je zakonom zabranjeno mučiti i ubijati životinje, mnogima je nepoznanica te su tako nerijetke vijesti o zlostavljanjima pasa lutalica ali i pasa koji imaju vlasnike.

Božidaru Savoviću je 2017. godine izrečena kazna za vješanje psa na Marezi u vidu 240 sati društveno korisnog rada. U februaru 2019. godine Milka Mugoša je zbog trovanja komšijskog psa osuđena na uslovnu kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca.

Ne izostaju ni vijesti o tome kako psi ujedaju ljude.

Sve to je u znatnoj mjeri posljedica nepoštovanja Zakona o dobrobiti i zaštiti životinja. Za one koji muče ili ubijaju životinje ovim zakonom predviđena je novčana kazna do 11.000 eura, dok je Krivičnim zakonom predviđena zatvorska kazna u trajanju od jedne do tri godine.

Problem nezbrinutih pasa u Crnoj Gori je višestruk. Ne postoji Centralni registar pasa. Država ne kontroliše divlje odgajivače , te veliki broj ,,rasnih” pasa, zbog bolesti ili nemogućnosti da obave ulogu koju su im vlasnici namijenili,  bude ostavljen na nemilost uličnom životu. ,,Sudbinsku šansu” dobijaju u azilima. Mnogi uginu ili budu ubijeni.

U martu 2019. godine, na Marezi je otrovan veliki broj napuštenih i vlasničkih pasa, o čemu su mještani ovog naselja u Podgorici obavijestili NVO Prijatelji životinja Podgorica. Ova nevladina organizacija je povodom ovog slučaja tražila od Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja zabranu kupovine pesticida u poljoprivrednim apotekama bez lične karte i potvrde o bavljenju poljoprivredom.

,,Ministarstvo nije uvažilo ovaj naš predlog, pa su posljedice vidljive svuda oko nas. Ukoliko ste prehlađeni i potrebni su vam antibiotici, morate poći kod izabranog ljekara da vam napiše recept, jer ih u apoteci bez recepta ne možete kupiti. Istovremeno,  otrov u poljoprivrednoj apoteci možete kupiti bez ikakve potvrde ili evidencije”, naveli su iz NVO Prijatelji životinja Podgorica.

Uklanjanje pasa sa ulica masovnim trovanjem osim što je zločin prema životinjama predstavlja i opasnost za zdravlje i život  građana. Na ovo uglavnom niko ne reaguje.

U Podgorici, na Vrelima Ribničkim, postoji Sklonište za napuštene i izgubljene kućne ljubimce. O njegovom funkcionisanju brine Čistoća d.o.o. Tu je zaživjela praksa ,,uhvati, steriliši i pusti”. Međutim, sve veći broj prijava građana o ujedima pasa ukazuje na potencijalnu neefikasnost ovakvog rješenja.

U izvještaju o radu Savjeta za zaštitu životinja za 2018. godinu,  koji je objavljen na sajtu Vlade, navodi se: ,,Podstaknutost za osnivanje Savjeta proistekla je iz sve češćih medijskih informacija o ujedima pasa, što je postavilo veliko pitanje odgovornosti vlasnika pasa, ali i ogromnih troškova koje plaćaju lokalne samouprave za nadoknade zbog prijava ujeda pasa lutalica, a koji se procjenjuju na više od pola miliona eura godišnje”. Skandalozno je da opštine više novca potroše u isplaćivanju odštete građanima, koji ovo i zloupotrebljavaju, nego u konkretnim akcijama riješavanja ove društvene nevolje.

U izvještaju se takođe navodi: ,,Na bazi zaključaka prve sjednice Savjeta, da je najveći problem neodgovorno vlasništvo nad kućnim ljubimcima, pokrenute su aktivnosti za uspostavljanje jedinstvene baze za identifikciju i registraciju pasa, sa ciljem definisanja odgovornosti njihovih držalaca“. Očekuje se da se sa centralnom registracijom pasa započne u maju 2019. godine.

Građani se žale i na neskupljanje izmeta iza kućnih ljubimaca. Za ovu nemarnost nije zakonom propisana kazna,  a rijetki su prizori savjesnih vlasnika. Podgoričanka Anđela Lučić kaže da nikad nikog nije vidjela da sakuplja za svojim psom: ,,Uglavnom viđam vlasnike koji pse primaknu žbunju i puste ih da tu obave nuždu. Mora se podizati građanska svijest. To je glavno. Nerealno je očekivati da neko nadgleda čiji pas gdje i kad vrši nuždu i ko to ne skuplja”.

Nije rijetkost na ulicama glavnog grada vidjeti i ostatke uginulih životinja. O tome se uglavnom stara Komunalna služba Podgorice. Podgoričanka V.J. kaže da je samo po njenom pozivu preko 30 leševa životinja uklonjeno sa podgoričkih ulica. ,,Mogu da kažem da Komunalna služba u većini slučajeva reaguje. Ipak, sve ostaje na građanskoj samoinicijativi. Dok god se ne riješi problem napuštenih životinja, biće i čestih prizora leševa po ulicama”, kaže ona.

Sudbina napuštenih životinja, prevashodno pasa, se u razvijenim gradovima rješava i po principu treniranja lutalica za pse vodiče, namijenjene ljudima sa posebnim potrebama. Biznis insajder piše i o drugom zanimljivom rješenju.  Psa rase pit bul terijer sa ulice u Engleskoj je spasilo Kraljevsko društvo za prevenciju okrutnosti prema životinjama. Psa je potom usvojio policajac, a trenirao ga je sedam mjeseci dok nije postao osposobljen za rad u policiji. Pas, nazvan Kuper, istreniran je za pronalaženje opojnih supstanci, novca i oružja i do sada je uspješno razotkrio ogromnu količinu ilegalnih supstanci poput heroina i kokaina, vrijednu više od 321.000 američkih dolara.

Američki portal The Atlantic piše i o korišćenju napuštenih pasa u svrhu medicinskog tretiranja žrtava koje boluju od posttraumatskog stresnog poremećaja. U tekstu se navodi: ,,Tradicionalno, radnički psi se koriste za osobe koje su gluve, slijepe ili imaju druga fizička oštećenja.  Nedavno su se pokazali korisnim i za ljude koji imaju psihološka oboljenja, uključujući depresiju, bipolarni poremećaj ili autizam. Preliminarne studije američkog Ministartva odbrane pokazuju da radnički psi mogu doprinijeti i liječenju traumatizovanih vojnika, koji su nakon druženja sa psima pokazali poboljšanje u svojim socijalnim vještinama.”

Po ugledu na evropske gradove, ovakve humanije metode bi mogle da budu primijenjene i u Podgorici. Na taj način  bi se stvorili uslovi za dobitnu kombinaciju: manje napuštenih pasa na ulicama, ljepša slika grada, poboljšanje uslova života osoba sa posebnim potrebama ali i rehabilitacija svih onih kojima je to potrebno.

Dok se to ne desi – javna je tajna da u Crnoj Gori cvjeta biznis borbi pasa.

                                                                                        Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo