Povežite se sa nama

OKO NAS

RAST JAVNOG DUGA, KRIZA I ISPLATE PRIMANJA: Stezanje obruča

Objavljeno prije

na

Iz Svjetske banke (SB) upozoravaju da će crnogorska ekonomija doživjeti najsnažniju recesiju u regiji Zapadnog Balkana u ovoj godini. Servisiranje javnog duga biće sve teže. Nadležni ćute

 

,,Kriza javnog zdravlja izazvala je krizu ekonomije svake zemlje na svijetu. U pitanju je neudžbenička, teorijski nezabilježena kriza. Može se očekivati značajno smanjenje zaposlenih u javnoj upravi, kao i pad zarada u javnom sektoru“, kaže za Monitor finansijska analitičarka i forenzičarka Mila Kasalica.

Prema njenim riječima, sa stanovišta makroekonomskih parametara, svaka moguća ušteda koja ne zadire u budžet CG penzionog fonda, treba da bude prihvaćena kao neophodna ,,gorka pilula“ da se preživi.

Umjesto da štednja počne u javnoj administraciji koja zapošljava više radnika nego neke mnogo bogatije države Evrope, mi ovih dana svjedočimo paradoksu – masovnom zapošljavanju u javnoj upravi. Pitali smo Ministarstvo finansija gdje će  pronaći novac za isplate tih zarada i kako će to uticati na državni budžet. Do zaključenja ovog broja odgovori nisu stigli. Kasalica se nada da mnogobrojni konkursi objavljeni u prethodna dva mjeseca služe kako bi se formalizovalo već postojeće stanje, i da je novac predviđen za zarade novih kadrova predviđen postojećim budžetom. ,,Ako to nije tako, to će biti najružnija zaostavština odlazećeg premijera, koji je, kao i tokom četvorogodišnje vladavine, formalno i suštinski pokazao kako se u tranzicionom periodu okreću leđa interesima razvoja zemlje na održivim osnovama“, kaže ona.

Upozorenja o tome šta bi se u doglednom periodu moglo događati sa crnogorskom ekonomijom pristižu sa svih strana. Iz Svjetske banke (SB) procjenjuju da ćemo doživjeti najsnažniju recesiju u regiji Zapadnog Balkana u ovoj godini. Početkom oktobra objavili su i prognozu o padu od 12,4 odsto. To je, do sada, najveća procjena pada. I inače visok nivo javnog duga Crne Gore, stići će do 98 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP) u idućoj godini. Servisiranje javnog duga će, kako napominju iz SB, biti veliko opterećenje za crnogorske finansije, pošto u naredne dvije godine za tu svrhu treba izdvojiti oko 745 miliona eura.

,,Ekonomska kriza, nakon tekućeg talasa pandemije, više neće biti uporediva ni sa jednim dosadašnjim ekonomsko-remetilačkim iskustvom. Možda će se, makroekonomski i javno-finansijski, morati odraditi čuvanje svakog radnog mjesta, bez umanjenja zarada, ako želimo čuvati životne egzistencije i šansu za budući oporavak, stabilizaciju i razvoj nacionalne ekonomije“, kaže Kasalica. To, smatra, nameće odgovornost liderima nadležnih javnih institucija da u sistem moraju uvesti gotovinu. Kasalica upozorava da će do toga, ako bude potrebno, doći transparentim i/ili netransparentim modelom.

Deficit budžeta Crne Gore, od januara do kraja septembra, iznosio je 333,6 miliona eura ili 7,2 odsto BDP-a, što je 80,5 miliona više u odnosu na planirani, podaci su Ministarstva finansija. Prihodi budžeta su za devet mjeseci iznosili 1,17 milijardi, što je 61,9 miliona ili pet odsto manje u odnosu na planirano rebalansom budžeta.

Računice ne obeshrabruju jedino nadležne iz Ministarstva finansija. Plate, penzije i socijalna davanja će, prema direktoru Direktorata za državni budžet u Ministarstvu finansija Bojanu Paunoviću, i naredne godine, sasvim izvjesno, biti redovno isplaćivane. ,,Kad je u pitanju tekuća godina, finansijska slika je zaokružena, i sve što je predviđeno postojećim budžetom biće redovno finansirano i izmireno. Sada je vrijeme da razmišljamo o obezbjeđivanju potrebnog finansiranja za narednu godinu. Inputi koje dobijamo sa tržišta nam govore da je tržište kapitala dobro kapitalizovano i likvidno u ovom trenutku, kao i da postoji atraktivnost crnogorske hartije vrijednosti, tako da bi pravi trenutak izlaska na tržište bio ove godine. Nemam dilemu da ćemo i u narednoj godini uspjeti da obezbijedimo potrebna sredstva”, saopštio je Paunović nedavno.

On je kazao i da neće biti potrebe za novim rebalansom budžeta do kraja ove godine, nakon onog koji je bio u junu. Prema njegovim riječima, sasvim je izvjesno da do novog zaduženja mora doći, ali to ne znači istovremeno i nužno neto povećanje duga. ,,Najveći iznos novog zaduženja se opredjeljuje za vraćanje prethodnih dugova i nivo deficita koji se utvrdi je relevantan parametar koji govori o neto povećanju duga. Do zaduženja će doći za potrebe finansiranja onoga što su potrebe naredne godine”. Kasalica smatra da nam je trebao još jedan rebalans budžeta do primopredaje vlasti. „To bi bio posredan način na koji se uslovno ostavlja ‘čista kuća’ novom timu izvršne vlasti u zemlji“.

Iz Fidelity consultinga na oficijalnoj Fejsbuk stranici upozoravaju – septembarski promašaj prihoda budžeta u odnosu na junski rebalans, ima površinu od 40 miliona eura. ,,Dakle, prihodi budžeta Crne Gore manji su od onih planiranih junskim rebalansom za čitavih 40 miliona eura. Samo jedna stavka, naplata PDV-a, promašena je za 17,5 miliona eura ili čak 28,5 odsto”, analize su ove konsultantske kompanije.

Neizvjesno je i šta će se dešavati sa Predlogom budžeta za narednu godinu. Taj Predlog bi Vlada Crne Gore do 15. novembra trebalo da uputi u skupštinsku proceduru, ali je, zbog promjene izvršne vlasti, sada gotovo sigurno da će taj rok biti probijen.

U septembru prošle godine, pozajmljeno je oko pola milijarde eura za vraćanje  dugova u 2020. godini. Potom se država, zbog korona krize, ove godine zadužila još oko 400 miliona. Kako pokazuju podaci Ministarstva finansija, naredne godine moraćemo da isplatimo oko 405 miliona eura duga. Od tog novca, 349,51 milion dugujemo strancima, dok je 55,48 miliona eura domaći dug.

Na pitanje gdje ćemo naći taj novac, Monitor je pokušao da dobije odgovor od Ministarstva finansija. Nije uspio. Turistička sezona, od koje zavisi ekonomska bit Crne Gore, propala je. U septembru je, u kolektivnom smještaju, ostvareno 38,83 hiljade dolazaka turista, 76,5 odsto manje u odnosu na isti prošlogodišnji period, informacije su Zavoda za statistiku Monstat. Broj ostvarenih noćenja od 176,55 hiljada manji je 74 odsto nego u istom mjesecu prošle godine. Pokrivenost uvoza izvozom u Crnoj Gori i dalje je jedna od najgorih u regionu i Evropi. Spoljnotrgovinska robna razmjena Crne Gore lani je iznosila oko tri milijarde eura, a uvoz je bio oko šest puta veći od izvoza.

Pomoć opet najavljuju sa Zapada. Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji kazao je da Ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan, u vrijednosti od devet milijardi eura, pored podsticanja regionalne saradnje, ima za cilj i da smanji razlike između ekonomija EU-a i regiona, dovede do privrednog rasta i otvaranja novih radnih mjesta i vrati mlade i radnu snagu na Zapadni Balkan.

Na pitanje kako bi novac koji dobijemo trebalo raspodijeliti, Kasalica kaže da bi Crna Gora, u ovom trenutku, imala bar pet dobrih projekata, od energetike do opštinske i primorske infrastrukture, kao i poljoprivrede i turizma, sa kojima bi mogla da aplicira za značajna sredstva. ,,Zato se a priori preuranjeno ne treba baviti novcima, koji mogu biti relativno brzo dostupni, ukoliko odradimo naš posao unutar Crne Gore i prihvatimo da je implementacija težak i zahtjevan posao, koji vodi prema boljem u privređivanju. No, ovaj put se treba, po prvi put, iskazati građansko-strukovno povjerenje da će lokalni tim EK-a biti dostojan odgovorne implementacije strateških projekata EU administracije, odnosno, da neće izigravati produženu ruku lokalnih zakulisanih netransparentih dogovora, neveliko korisnih Crnoj Gori i CG ekonomskom razvoju“, navodi Kasalica.

Trenutno su u toku razna prebrojavanja u državi. Finansijska, čini se, nikako da izbiju u prvi plan.

Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

SPORA ZAMJENA AZBESTNO-CEMENTNIH CIJEVI: Prijeti li Primorju nestašica vode

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pored smanjenja izdašnosti vodoizvorišta Bolje sestre, enormni gubici na vodovodnoj mreži ugrožavaju snabdijevanje vodom. Problem je najizraženiji na Primorju. Projekat zamjene azbestno-cementnih cijevi koji bi smanjio gubitke počeo je prije pet godina ,ali sporo napreduje

 

,,I ove godine je bilo problema u snadbijevanju vodom na primorju. Imamo doseljavanje 100.000 ljudi na Crnogorskom primorju. Oni su svi potrošači. Sada Budva i primorske opštine troše svaki mjesec kao nekada u sezoni. Više nemamo sezonu samo dva, tri mjeseca, za nas je sezona čitave godine. Prije je to bilo naprezanje tri mjeseca, sada je stalno”, kaže za Monitor Gojko Obradović iz Vodovoda Budva.

Pored smanjenog kapaciteta vodoizvorišta Bolje sestre, zbog krađe pijeska i šljunka iz Morače, glavni problem primorskih i ostalih opština u Crnoj Gori su enormni gubici vode na vodovodnoj mreži.

,,Gubici na vodovodnoj mreži su u prosjeku preko 60 odsto, u zavisnosti od opština od 50 do 70 odsto”, kaže za Monitor Milan Bulatović, predsjednik Udruženja vodovoda Crne Gore. Objašnjava da je upotrebna vrijednost cijevi u većini crnogorskih vodovoda odavno istekla, rok trajanja im je 35 godina, a diljem Crne Gore su u  upotrebi i one stare po 60 godina.

Udruženje vodovoda Crne Gore, koje okuplja sva crnogorska vodovodna preduzeća, u junu 2018. počelo je da priprema projekat „Zamjena azbestno-cementnih cijevi u vodovodnim mrežama Crne Gore“. Glavni cilj projekta je smanjenje gubitaka vode u vodovodnim sistemima širom Crne Gore, povećanje sigurnosti vodosnabdijevanja i omogućavanje značajnog povećanja ekonomičnosti poslovanja vodovodnih preduzeća u svim gradovima, čime se sprovode uslovi iz poglavlja 27 zaštite životne sredine EU.

Jedan od naznačenih ciljeva je i da se obezbjeđuje zdravstvena zaštita stanovništa“. Naime, u Crnoj Gori imamo vodovodnu mrežu od preko 600 kilometara cijevi napravljenih smješom azbestnih vlakana i cementa, materijala koji su izbačeni iz upotrebe u Evropskoj uniji još 2005. godine. U Crnoj Gori zabrana stavljanja u promet i upotrebu azbesta uvedena je Zakonom o životnoj sredini iz 2016.

Iako se u rješavanju ovog problema krenulo prije pet godina, nije se daleko odmaklo. Zahvaljujući podršci Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), tokom 2019. godine izrađeni su projektni zadaci za 21 opštinu, koji su neophodni za izradu glavnih projekata rekonstrukcije azbestno-cementnih cijevi. Prikupljeni su podaci o ukupnoj dužini azbestnih cijevi u gradskim vodovodima koja iznosi preko 600 kilometara. Privilegiju da ne piju vodu iz azbestno-cementnih cijevi imaju samo stanovnici Plužina i Petnjice.

Prije dvije godine aktuelna je bila priča o izradi glavnog projekta za zamjenu cijevi na teritoriji cijele države, ali je brzo utihnula. ,,Vrijednost glavnog projekta je u tom trenutku bila 600.000 eura”, navodi Obradović koji je u ovaj projekat uključen od samog početka. On iznosi da kada su prije šest godina razgovarali sa Kinezima, koji su bili zainteresovani za taj projekat, cijena zamjene je bila oko 120 miliona za preko 600 kilometara cijevi. Međutim, po sadašnjim uvećanim cijenama računa se da će cijena zamjene iznositi do 200 miliona eura. Obradović ističe da za ovakve projekte postoje grantovi, nepovratna sredstva, Evropske unije koja idu i do 70 odsto vrijednosti projekta.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUŠE SE CRNOGORSKE ŠUME: Gubimo li bitku sa potkornjakom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Uz požare, nelagalnu i neplansku sječu, sve ozbiljniji danak u šamama na sjeveru uzima i insekt potkornjak. Prošle godine, iz razloga koji još nijesu utvrdili u Upravi za gazdovanje šumama i lovištima, osušeno ili u fazi sušenja bilo je blizu 12.000 metara kubnih drvne mase. U fazi degradacije je oko petina crnogorskih šuma

 

Prema procjeni Uprave za gazdovanje šumama i lovištima,  oko 20 odsto šumskih sastojina u Crnoj Gori u raznim je fazama degradacije. U Izvještaju  o zdravstvenom stanju šuma za prošlu godine  nema preciznih podataka o tome koliko su, uz požare nelegalnu i neplansku sječu, na uništavanje šuma uticali  insketi, a među njima najopasniji, takozvani, potkornjak. Međutim, u  tom dokumentu Uprava se pohvalila aktivnostima koje su preduzete ili se planiraju na suzbijanju te štetočine, koja uzrokuje ubrzano i masovno sušenje stabala.

Prema podacima iz Izvještaja, moglo bi se zaključiti da nadležni  dobijaju bitku sa insketom koji je napao šume u skoro svakoj sjevernoj  područnoj jedinici Uprave. S druge strane,  ekološki aktivisti tvrde da je stanje alarmantno, a napredovanje tog insketa u šumskim sastojinama odavno  izmaklo kontoli.

“Ako pitate nadležne – sve je u redu  sa našim šumama. Situacija nije alarmantna. Postavljati po 40 feromonskih zamki, na teritoriji na kojoj ozbiljne države postavljaju po 1.500 da se odbrane od potkornjaka i, generalno,  nerad institucija, dovešće nas u situaciju da postanemo pustinja”, napisao je na svom Facebook profilu ekološki i građanski aktivista Aleksandar Dragićević.

On je objavio i fotografije koje, kako tvrdi, pokazuju da potkornjak  uzima golem danak u šumama na sjeveru države.  Dragićević tvrdi da je Uprava postavljala feromonske zamke proizvedene prije sedam godina, to jest, kojima je rok istekao prije pet godina.  Da imaju slična saznanja, saopštili su, minulog mjeseca,  i iz Agencije za zaštitu životne sredine.

“U ovom trenutku, Uprava za šume postavlja feromonske zamke kojima je rok istekao prije pet godina i  one ne funkcionišu. Postavljaju se čisto zato da se može reći da se nešto radi. U Nacionalnom parku Tara u Srbiji, za pet godina, u feromonske zamke uhvatilo se preko 70 miliona potkornjaka, od čega samo 2014. godine preko 33 miliona. Poslije toga, broj potkornjaka opada. Stižu nam fotografije iz cijele Crne Gore na kojima se vide ogromne površine  šume koje se suše. Ovo je ogroman rizik za pojavu šumskih požara a potom i erozije…”, zaključuje Dragićević.

Iz Uprave su takve tvrdnje nazvali zlonamjernim i manipulacijom, i pohvalili se da su, tokom prošle godine, “na  brojnim lokalitetima postavljene feromonske klopke i feromonski preparati za utvrđivanje brojnosti potkornjaka”. Klopke su, navodno, postavljene u područnim jedinicama Pljevlja, Žabljak, Plužine, Bijelo Polje, Berane, Rožaje, Mojkovac, Plav, Gusinje, Nikšić, Andrijevica i Šavnik.

“Zaštita šuma od štetnih insekata u 2022.godini, sprovodila se i kroz preduzimanje mjera zaštite protiv malog šestozubog smrčevog potkornjaka (Pityogenes chalcographus), velikog osmozubog smrčevog potkornjaka (Ips typographus l.), krivozubog jelinog potkornjaka (Pityokteines curvidens), šestozubog borovog potkornjaka (Ips sexdentatus) i trozubog borovog potkornjaka (Ips acuminatus). Svake godine se nabavljaju feromonske klopke i feromonski preparati za sve područne jedinice, utvrđuje brojnost tih štetnih insekata i intenzitet napada sa ciljem blagovremenog otkrivanja gradacije sipaca potkornjaka”, piše u Izvještaju .

Kontrola brojnosti potkornjaka, objašnjavaju,  svodila se na postavljanju klopki i preparata na najugroženijim mjestima i redovno se evidentirao broj klopki, datum postavljanja feromonskog preparata i nihova zamjena i broj ulovljenih insekata.  U šumama u državnom vlasništvu ukupno su postavljene 302 klopke,  a oko 138 u područnoj jedinici Pljevlja, gdje je intenzitet napada bio najveći posebno u gazdinskoj jedinici Ljubišnja. U toj gazdinskoj jedinici, konstatuju iz Uprave, problem je eskalirao, prije svega zbog “dugogodišnjeg neblagovremenog uklanjanja “sanitara”.

To je, kažu, prouzrokovalo invazije napada potkornjaka koji je sada i primarni uzročnik sušenja stabala smrče i jele. Minule godine, u skladu sa preporukom Komisije, formirane na incijativu  Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, postavljeno je i dodatnih  69 feromonskih klopki u toj gazdinskoj jedinici. Navodno, to je dalo rezultate, pa je stanje šuma u tom području  na znatno boljem nivou. No, uprkos zvanično ohrabrujućim rezultaitima u borbi s potkornjakom prošle godine, u avgustu su iz Uprave kazali da su šume u šest sjevernih opština  na udaru tog štetočine.

“Neprocjenjive su štete u šumama u sjevernom dijelu Crne Gore koje pokušavamo da saniramo, ali dosta neuspješno. Potkornjak je zahvatio područje u proljećnom dijelu godine, tako da se sada pokazuju njegovi efekti. Pozivam  sve građane da pokušaju da nam pomognu i da nam jave ako se u njihovim privatnim šumama ili u blizini njihovih kuća i imanja nalaze stabla napadnuta tim insektom”,  apelovao je, prije nekoliko sedmica,  šef područne jedinice iz Rožaja Alen Kalač.

Komisija Uprave je potom utvrdila da su insektom napadnute pretežno šume smrče i da su ogromne površine zahvaćene. Najavljeno je da će početi sječu, na lokacijama  gdje se brojna stable zahvaćena potkornjakom.

Prema zvaničnim podacima, lani je u fazi sušenje ili osušeno bilo blizu 12.000 metara kubnih drvne mase na sjeveru države. Gotovo polovina te količine odnosi se na 10-ak gazdinskih jedinica u Pljevljima. Po količini suvih stabala prednjače i Berane, Plav, Rožaje…U prvom kvartalu ove  godine evidentirana je, takođe,  znatna količina drvne mase koja je u fazi sušenja ili suva. S obzirom da nije utvrđen konkretan uzrok sušenja šuma u ovim područnim jedinicama, hitno se, tvrde iz Uprave,  pristupilo postavljanju feromonskih klopki.

“U narednom periodu biće obiđen  teren i pokušaćemo utvrditi uzrok ove pojave, kao i dati  preporuke za postupanje. Takođe, u pravcu utvrđivanja uzroka pojave sušenja šuma, potrebno je angažovanje naučnoistraživačkih institucija iz oblasti šumarstva”, najavljuju nadležni za crnogorske šume.

Sa više naučnih skupova iz regiona je poslata poruka da će povećanje prosječne temperature vazduha iz godine u godinu dovesti do rizika od masovnije pojave potkornjaka. Problem sa tim štetočinom imaju i na Kopaonku, na Tari, ali i u pojedinim djelovima Hrvatske. Minulih sušnih godina “učinke” tog insketa u šumama Bosne i Hercegovine nazivali su elementarom nepogodom, a prije 10 godina potkornjak je uništio oko 10.000 kubika drvne mase  u toj zemlji. Crna Gora, ipak, prednjači po šteti koju trpe njene šume.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

SLUČAJ DOMEN: Presudi.me

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vlada i kompanija sa većinskim američkim kapitalom DoMEn ušle su u sukob oko kontrole nad poslom registracije crnogorskog internet domena .me. Čeka se odluka Prvrednog suda na koji pritisak vrše obje strane u sporu

 

Početkom mjeseca Privredni sud je usvojio prigovor države Crne Gore i ukinuo odluku kojom je bilo zabranjeno spovođenje Javnog poziva za izbor Agenta registracije domena u okviru nacionalnog internet domena Crne Gore. Predmet je vraćen na ponovno odlučivanje.

Čeka se nova odluka Privrednog suda oko sukoba u koji su ušle Vlada i kompanija sa većinskim američkim kapitalom DoMEn oko kontrole nad poslom registracije crnogorskog internet domena .me. Ovaj domen je  internacionalno atraktivan zbog njegovog značenja na engleskom jeziku (me – ja, meni: love.me, buy.me…), kao i sličnog značenja na nekim drugim svjetskim jezicima a i regionalnim – voli.me, vidi.me…

Posljednja odluka je suprotna od one koju je isti sud donio u julu, a kojom se Crnoj Gori i Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma zabranjuje spovođenje pomenutog Javnog poziva. Privredni sud je tada ekspresno donio odluku o zabrani, a iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma su oštro reagovali prozivajući predstavnike pravosuđa koji se ,,bez griže savjesti stavljaju na raspolaganje zastupnicima privatnog interesa nasuprot javnom, a to je da bez pravnog osnova na neodređeno vrijeme, dok se vode beskrajni parnični postupci, raspolažu imovinom građana Crne Gore i od te imovine ubiraju prihode”.

U suštini spora je osam miliona eura koliko se godišnje prihoduje iz ovog rastućeg biznisa. Kompanija DoMEn ima namjeru da i nakon 15 godina nastavi da upravlja ovim resursom  još 10 godina.

Cijela priča je počela kada je nakon sticanja nezavisnosti Crnoj Gori dodijeljen internet domen .me. U početku, glavni registrator ovog domena bio je Univerzitet Crne Gore  koji je uspostavio rad domena i registrovao nekoliko domena od državnog značaja za Crnu Goru. I pored toga što mnoge države ovaj profitabilan i siguran posao zadržavaju za sebe, Crna Gora se tada odlučila da izabere agenta, koji će ubirati prihode od registracije i procenat plaćati državi.

Ugovor o Agentu registracije domena „me“ je u ime tadašnje vlade novembra 2007. godine potpisao njen potpredsjednik Vujica Lazović. Jedan od potpisnika bio je i Oleg Obradović, kao  suosnivač firme Me-net, koja je sa renomiranim kompanijama u ovoj oblasti Godaddy i Afilias Limited osnivač firme DoMEn, sa kojom je zaključen Ugovor o Agentu registracije domena me.

Obradoviću se, inače, sudi pred Višim sudom u Podgorici pod optužbom da je kao jedan od čelnika Telekoma zloupotrijebio službeni položaj prilikom njegove prodaje.

Prvi ugovor je glasio na pet godina, da bi Lazović juna 2012. godine sa kompanijom potpisao novi aneks, kojim je produžen rok trajanja ugovora za punih deset godina, odnosno do kraja marta ove godine.

Da je država u ovom poslu pretrpjela višemilionsku štetu tvrdili su 2016. Demokrate, pa su podnijeli prijavu Vrhovnom državnom tužiocu zbog sumnji da je ova firma bila privilegovana, jer je unaprijed bila upoznata sa uslovima tendera.

Ugovorom je predviđeno da  Vlada dobije 33 odsto od osnovnih i 70 odsto od, znatno rjeđih, premijum registracija i razvojnih projekata.

Od 2008. godine, zaključno sa prethodnom, od domena “ME” Vlada Crne Gore je prihodovala 36.907.262 eura. U Crnoj Gori je na kraju prethodne godine bilo aktivno 1.144.455 domena, od čega je od redovne registracije prihodovano 2.697.569 eura, dok je od premijum registracije prihodovano 438.552 eura.

Prema podacima Akcije za socijalnu pravdu za posljednjih sedam godina prihod države od redovnih registracija bio je 16,7 miliona eura, a od premium registracija 1,9 miliona, što je nešto preko 10 odsto od ukupnog prikazanog prihoda od 18,7 miliona.

,,To znači da je u korist države bio da se ugovori što veći procenat od redovne registracije, a ne premium registracija (koje Agent očito nije uspio da razvije, a moguće da mu nije ni bilo u posebnom interesu, jer država od premium registracije dobija 70 odsto)”, saopštili su iz Akcije za socijalnu pravdu.

Ugovor sa kompanijom Domen istekao je 31. marta ove godine. Vlada je odlučila da nakon 15 godina promijeni partnera i u junu je raspisala konkurs za novog agenta.

Međutim, iz kompanije DoMEn tvrde da su blagovremeno, devet mjeseci prije isteka ugovora, u maju prošle godine, dostavili Vladi obavještenje o namjeri da ga produže. Iz Vlade nije bio odgovora. ,,Ukoliko Vlada u roku od tri mjeseca od dostavljanja namjere o produženju roka ne dostavi Agentu odgovor, ugovor se produžava pod istim uslovima”, naveli su odredbe ugovora iz kompanije DoMEn.

Predstavnici američkih kompanija saopštili su početkom jula da smatraju da su, neodgovaranjem Vlade, osnovni ugovor i njegov aneks produženi za još 10 godina. Do 2033.

Vlada je sa svoje stane smatrala da je ugovor raskinut, pa su krenuli u proceduru traženja novog partnera. Namjeri Vlade ispriječila se odluka Privrednog suda iz jula. Prije nego što su objavili da će poštovati odluku Suda, u Ministarstvu ekonomskog razvoja su održali sastanak komisije koja je trebalo da sprovede otvaranje ponuda za izbor novog Agenta registracije domena ‘.me’. Sastanku su prisustvovali advokati firmi koje su konkurisale na poziv za izbor novog Agenta.

Iako je je komisija utvrdila da nema uslova za otvaranje ponuda, s obzirom na odluku Privrednog suda, prema tvrdnjama advokatske kancelarija Vujisić i Vukotić, na sastanku je došlo do grubog kršenja procedure i favorizovanja jednog učesnika u postupku.

Ova kancelarija, koja zastupa slovenačkog ponuđača Leonhardt, saopštila je da je tender namješten. Navode da je jedan od članova komisije, savjetnik Ministarstva Hajriz Adrović tražio da advokat ponuđača iz Dubaija dostavi ponudu ,,putem skena”.

,,Ovakvim nezakonitim postupkom iskazana je jasna namjera da se favorizuje jedan ponuđač – konzorcijum iz Dubaija”, naveli su iz kancelarije Vujisić i Vukotić. Oni su podnijeli krivičnu prijavu protiv Adrovića zbog neizvršenja odluke Privrednog suda i zloupotrebe službenog položaja.

Iako se u Ministarstvu erkonomskog razvoja, na čijem čelu je Goran Đurović, u kritici prvobitne odluke Privrednog suda svako malo pozivaju na javni resurs i interes, Vlada nije odlučila da se ovaj značajni resurs vrati državi. Kao i prije 15 godina traži se novi pogodniji agent koji bi raspolagao domenom .me.

A uz to, novom agentu se nude neznatno promijenjeni uslovi od onih koji sada postoje za kompaniju DoMEn. Naime, u javnom pozivu se navodi da je procenat Vlade Crne Gore u ukupnim prihodima od registracije premium domena u visini od najmanje 60 odsto, a da procenat Vlade Crne Gore u ukupnim prihodima od registracije domena koji nijesu premium ili rezervisani u visini od najmanje 35 odsto. Da ponovimo, sada je snazi ugovor kojim  Vlada dobije 33 odsto od osnovnih i 70 odsto od, znatno ređih, premijum registracija i razvojnih projekata.

O privremenoj mjeri kojom je osporen Vladin javni konkurs kao i o tužbenom zahtjevu, kojim kompanija Domen traži da sud potvrdi da je ugovor produžen za još 10 godina do 2023, Privredni sud je zakazao ročište krajem ovog mjeseca.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo