Povežite se sa nama

OKO NAS

RAST JAVNOG DUGA, KRIZA I ISPLATE PRIMANJA: Stezanje obruča

Objavljeno prije

na

Iz Svjetske banke (SB) upozoravaju da će crnogorska ekonomija doživjeti najsnažniju recesiju u regiji Zapadnog Balkana u ovoj godini. Servisiranje javnog duga biće sve teže. Nadležni ćute

 

,,Kriza javnog zdravlja izazvala je krizu ekonomije svake zemlje na svijetu. U pitanju je neudžbenička, teorijski nezabilježena kriza. Može se očekivati značajno smanjenje zaposlenih u javnoj upravi, kao i pad zarada u javnom sektoru“, kaže za Monitor finansijska analitičarka i forenzičarka Mila Kasalica.

Prema njenim riječima, sa stanovišta makroekonomskih parametara, svaka moguća ušteda koja ne zadire u budžet CG penzionog fonda, treba da bude prihvaćena kao neophodna ,,gorka pilula“ da se preživi.

Umjesto da štednja počne u javnoj administraciji koja zapošljava više radnika nego neke mnogo bogatije države Evrope, mi ovih dana svjedočimo paradoksu – masovnom zapošljavanju u javnoj upravi. Pitali smo Ministarstvo finansija gdje će  pronaći novac za isplate tih zarada i kako će to uticati na državni budžet. Do zaključenja ovog broja odgovori nisu stigli. Kasalica se nada da mnogobrojni konkursi objavljeni u prethodna dva mjeseca služe kako bi se formalizovalo već postojeće stanje, i da je novac predviđen za zarade novih kadrova predviđen postojećim budžetom. ,,Ako to nije tako, to će biti najružnija zaostavština odlazećeg premijera, koji je, kao i tokom četvorogodišnje vladavine, formalno i suštinski pokazao kako se u tranzicionom periodu okreću leđa interesima razvoja zemlje na održivim osnovama“, kaže ona.

Upozorenja o tome šta bi se u doglednom periodu moglo događati sa crnogorskom ekonomijom pristižu sa svih strana. Iz Svjetske banke (SB) procjenjuju da ćemo doživjeti najsnažniju recesiju u regiji Zapadnog Balkana u ovoj godini. Početkom oktobra objavili su i prognozu o padu od 12,4 odsto. To je, do sada, najveća procjena pada. I inače visok nivo javnog duga Crne Gore, stići će do 98 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP) u idućoj godini. Servisiranje javnog duga će, kako napominju iz SB, biti veliko opterećenje za crnogorske finansije, pošto u naredne dvije godine za tu svrhu treba izdvojiti oko 745 miliona eura.

,,Ekonomska kriza, nakon tekućeg talasa pandemije, više neće biti uporediva ni sa jednim dosadašnjim ekonomsko-remetilačkim iskustvom. Možda će se, makroekonomski i javno-finansijski, morati odraditi čuvanje svakog radnog mjesta, bez umanjenja zarada, ako želimo čuvati životne egzistencije i šansu za budući oporavak, stabilizaciju i razvoj nacionalne ekonomije“, kaže Kasalica. To, smatra, nameće odgovornost liderima nadležnih javnih institucija da u sistem moraju uvesti gotovinu. Kasalica upozorava da će do toga, ako bude potrebno, doći transparentim i/ili netransparentim modelom.

Deficit budžeta Crne Gore, od januara do kraja septembra, iznosio je 333,6 miliona eura ili 7,2 odsto BDP-a, što je 80,5 miliona više u odnosu na planirani, podaci su Ministarstva finansija. Prihodi budžeta su za devet mjeseci iznosili 1,17 milijardi, što je 61,9 miliona ili pet odsto manje u odnosu na planirano rebalansom budžeta.

Računice ne obeshrabruju jedino nadležne iz Ministarstva finansija. Plate, penzije i socijalna davanja će, prema direktoru Direktorata za državni budžet u Ministarstvu finansija Bojanu Paunoviću, i naredne godine, sasvim izvjesno, biti redovno isplaćivane. ,,Kad je u pitanju tekuća godina, finansijska slika je zaokružena, i sve što je predviđeno postojećim budžetom biće redovno finansirano i izmireno. Sada je vrijeme da razmišljamo o obezbjeđivanju potrebnog finansiranja za narednu godinu. Inputi koje dobijamo sa tržišta nam govore da je tržište kapitala dobro kapitalizovano i likvidno u ovom trenutku, kao i da postoji atraktivnost crnogorske hartije vrijednosti, tako da bi pravi trenutak izlaska na tržište bio ove godine. Nemam dilemu da ćemo i u narednoj godini uspjeti da obezbijedimo potrebna sredstva”, saopštio je Paunović nedavno.

On je kazao i da neće biti potrebe za novim rebalansom budžeta do kraja ove godine, nakon onog koji je bio u junu. Prema njegovim riječima, sasvim je izvjesno da do novog zaduženja mora doći, ali to ne znači istovremeno i nužno neto povećanje duga. ,,Najveći iznos novog zaduženja se opredjeljuje za vraćanje prethodnih dugova i nivo deficita koji se utvrdi je relevantan parametar koji govori o neto povećanju duga. Do zaduženja će doći za potrebe finansiranja onoga što su potrebe naredne godine”. Kasalica smatra da nam je trebao još jedan rebalans budžeta do primopredaje vlasti. „To bi bio posredan način na koji se uslovno ostavlja ‘čista kuća’ novom timu izvršne vlasti u zemlji“.

Iz Fidelity consultinga na oficijalnoj Fejsbuk stranici upozoravaju – septembarski promašaj prihoda budžeta u odnosu na junski rebalans, ima površinu od 40 miliona eura. ,,Dakle, prihodi budžeta Crne Gore manji su od onih planiranih junskim rebalansom za čitavih 40 miliona eura. Samo jedna stavka, naplata PDV-a, promašena je za 17,5 miliona eura ili čak 28,5 odsto”, analize su ove konsultantske kompanije.

Neizvjesno je i šta će se dešavati sa Predlogom budžeta za narednu godinu. Taj Predlog bi Vlada Crne Gore do 15. novembra trebalo da uputi u skupštinsku proceduru, ali je, zbog promjene izvršne vlasti, sada gotovo sigurno da će taj rok biti probijen.

U septembru prošle godine, pozajmljeno je oko pola milijarde eura za vraćanje  dugova u 2020. godini. Potom se država, zbog korona krize, ove godine zadužila još oko 400 miliona. Kako pokazuju podaci Ministarstva finansija, naredne godine moraćemo da isplatimo oko 405 miliona eura duga. Od tog novca, 349,51 milion dugujemo strancima, dok je 55,48 miliona eura domaći dug.

Na pitanje gdje ćemo naći taj novac, Monitor je pokušao da dobije odgovor od Ministarstva finansija. Nije uspio. Turistička sezona, od koje zavisi ekonomska bit Crne Gore, propala je. U septembru je, u kolektivnom smještaju, ostvareno 38,83 hiljade dolazaka turista, 76,5 odsto manje u odnosu na isti prošlogodišnji period, informacije su Zavoda za statistiku Monstat. Broj ostvarenih noćenja od 176,55 hiljada manji je 74 odsto nego u istom mjesecu prošle godine. Pokrivenost uvoza izvozom u Crnoj Gori i dalje je jedna od najgorih u regionu i Evropi. Spoljnotrgovinska robna razmjena Crne Gore lani je iznosila oko tri milijarde eura, a uvoz je bio oko šest puta veći od izvoza.

Pomoć opet najavljuju sa Zapada. Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji kazao je da Ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan, u vrijednosti od devet milijardi eura, pored podsticanja regionalne saradnje, ima za cilj i da smanji razlike između ekonomija EU-a i regiona, dovede do privrednog rasta i otvaranja novih radnih mjesta i vrati mlade i radnu snagu na Zapadni Balkan.

Na pitanje kako bi novac koji dobijemo trebalo raspodijeliti, Kasalica kaže da bi Crna Gora, u ovom trenutku, imala bar pet dobrih projekata, od energetike do opštinske i primorske infrastrukture, kao i poljoprivrede i turizma, sa kojima bi mogla da aplicira za značajna sredstva. ,,Zato se a priori preuranjeno ne treba baviti novcima, koji mogu biti relativno brzo dostupni, ukoliko odradimo naš posao unutar Crne Gore i prihvatimo da je implementacija težak i zahtjevan posao, koji vodi prema boljem u privređivanju. No, ovaj put se treba, po prvi put, iskazati građansko-strukovno povjerenje da će lokalni tim EK-a biti dostojan odgovorne implementacije strateških projekata EU administracije, odnosno, da neće izigravati produženu ruku lokalnih zakulisanih netransparentih dogovora, neveliko korisnih Crnoj Gori i CG ekonomskom razvoju“, navodi Kasalica.

Trenutno su u toku razna prebrojavanja u državi. Finansijska, čini se, nikako da izbiju u prvi plan.

Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo