Povežite se sa nama

OKO NAS

REFORMA UCG: Još bolja Bolonja

Objavljeno prije

na

Nakon 12 godina primjene Bolonje na Univerzitetu Crne Gore (UCG) zaključeno je da smo dogurali u čorsokak. Za to, kažu, nije kriv Bolonjski proces koji slične učinke ima u većini ex-Yu država, već njegova nedosljedna primjena.

,,Model studija koji se primjenjuje na Univerzitetu Crne Gore nije ništa drugo do ‘kamuflirani’ sistem koji je bio na snazi prije Bolonje”, ocijenila je rektorka Radmila Vojvodić na skupu Reforma modela studiranja, koji je organizovan u Rektoratu krajem prošlog mjeseca. ,,Univerzitet najzad mora da otvori oči pred tom kamuflažom”, poručila je rektorka.

Na skupu su iznijeti podaci Zavoda za zapošljavanje da je u proteklih pet godina porastao broj nezaposlenih visokoškolaca za 5.600. Na evidenciji Zavoda je ukupno 10.200 visokoškolaca.

Vojvodićeva je istakla da dosadašnje bečelor, magistarske i doktorske diplome nemaju prepoznatljivost na tržištu rada. Podsjetila je da je cilj reforme modela studiranja bolja zapošljenost kadra koji izlazi sa UCG. Da bi se to postiglo dosadašnji model studiranja 3+1+1+3, zamijeniće se novim 3+2+3 (bečelor + magistarske + doktorske studije).

I studenti su protiv ,,kamuflaža” pa su rektorku obavijestili da su nezadovoljni predloženim izmjenama. Na osnovu ankete koja je urađena među studentima u 18 univerzitetskih jedinica, studenti se zalažu za povratak na ,,stari” način studiranja po modelu 4+1+3, prezentovao je predsjednik Studentskog parlamenta UCG Miloš Pavićević.

Rektorka je bila zaprepaštena. Ocijenila je da se radi o opasnom stavu studenata prema reformama: ,,Zatečena sam jer se na izričit način insistira na predlozima koji nijesu argumentovani”, kazala je Vojvodićeva.

Izričitost rektorki nije strana. Ona je nakon što je prije par mjeseci predstavljen dokument Analiza i strateška opredjeljenja za reorganizaciju i integraciju UCG, kazala da sadašnji modeli studija mora biti reorganizovan u tri plus dva!

U pomenutom dokumentu se pored modela koji se mora primijeniti, kao legitiman analizira i model za koji se zalažu studenti 4+1+3. Utvrđeno je da četvorogodišnje studije imaju manje ocjena slabosti, te da model 3+2+3 ima istu slabost kao i dosadašnji, a to je – neprepoznatljivost trogodišnje diplome na tržištu rada u Crnoj Gori.

,,Model 3+2 ili 4+1 se u suštini svodi na isto, sa minimalnom mogućnošću modeliranja”, kaže za Monitor profesor UCG Šerbo Rastoder. ,,Suština ovih modela nije u broju godina studija, već u mogućnosti da država u modelu 3+2, jednu godinu studija ‘prevali’ na leđa studenata. Odnosno da pristaje na finansiranje samo tri godine osnovnih studija, a da preostale dvije godine proglasi za ‘master” i propiše obaveznu, i ne baš malu školarinu”.

Magistarske (master) studije su samofinansirajuće na svim fakultetima koji ih realizuju, a semestar košta od 750 do 1.000 eura.

Rastoder smatra da je zbog toga i najveći broj fakulteta zagovornik čistog modela 4+1, jer to sužava mogućnost manipulacije i smanjivanja prostora za neizvjesnost. ,,Ako je model 3+2 prepoznat kao optimalan, samo je stvar tehnike da se ovaj model usvoji. Prethodno bi Uprava UCG trebala da naglasi da model 3+2 ne isključuje obavezu države da ga u cjelosti finansira. U protivnom, to bi bio novi neoliberalni eksperiment u komercijalizaciji školstva, što bi dugoročno značilo daljnje urušavanje UCG”.

O tome da je po broju samofinansirajućih studenata UCG postao najveći privatni univerzitet, Monitor je više puta pisao. Uz masovno upisivanje ide i smanjenje kvaliteta pa se dešava da jedan profesor drži nastavu za preko 1.000 studenata. Bolonjski standardi su desetak studenata na jednog profesora. No i to je možda bolje od sve učestalije pakse da profesori uopšte ne dolaze na predavanja.

Da u Rektoratu, pored mobilnosti studenata i evropske prakse, i te kako kalkulišu o profitu od većeg upisa na magistarske, ukoliko se prihvati novi model studija, govore i izneseni podaci sa okruglog stola u Rektoratu. Rukovodilac Centra za studije i kontrolu kvaliteta na UCG Aleksandar Vujović ocijenio je da je sistem magistarskih studija teško održiv: ,,Prošle godine smo upisali 510 magistranata, a ove 199 studenata, što je zabrinjavajuće. Efikasnost studiranja je svega 26 odsto”.

Studenti u javnosti sve češće iznose činjenice da po završetku osnovnih studija, zbog nedostatka mentora i ukidanja mjesta za magistrante, magistarske studije upisuju na privatnim univerzitetima.

Od ukupno 1.200 zaposlenih na UCG 484 je doktora nauka i 182 magistra koji su studenti doktorskih studija. Iako im manjka kadra položaj asistenata i saradnika na UCG je svake godine sve lošiji i neizvjesniji.

,,Dok nam čelnici Univerziteta rječnikom fudbalskih trenera nameću dilemu da li je bolji model 3+1+1 ili 3+2+3, mnogo bi bilo bolje da se potrude da zadrže najbolji mladi kadar koji se u dramatičnoj mjeri ‘osipa’, prije svega zbog krajnje neadekvatnog tretmana kojem su izloženi”, kaže za Monitor član skupštinskog Odbora za prosvjetu, nauku i kulturu Srđan Perić.

On smatra da je neophodno osloboditi državni Univerzitet partijskih stega DPS-SDP koalicije. ,,Konačno je potrebno da donosioci odluka razumiju da obrazovanje ne smije biti biznis u kome je najbinije produkovati što više diploma i naplatiti što više školarina. Takav pristup je doveo do toga da se daje mnogo novca za školarine, a da u praksi diplome malo vrijede”, kaže Perić.

O najavljenoj reformi UCG, riječi hvale nema ni profesor Pravnog fakulteta Milan Popović: ,,Smatram da je na UCG uvedeno vanredno stanje. Priča oko reforme je performans, bacanje prašine u oči. To su formalne stvari po redu važnosti, a one se predstavljaju kao najvažnije pitanje, da se ne bi pokretalo pitanje neustavnog uvođenja vanrednog stanja na UCG. Zaglušujuće je ćutanje o Bolonji, već godinama se ne osluškuju sva upozorenja. Tema prvog reda je politička diskriminacija na UCG, partitokratija, uvođenje SCI lista kao borbe protiv političkih neistomišljenika…”.

Iz Rektorata ne osjećaju obavezu da, čak ni studentima, objasne brojne nedoumice koje prate najavljene reformske poduhvate. Po nedavnom istraživanju Centra za demokratsku tranziciju, UCG je proglašen za najmanje transparentnu instituciju što se tiče obaveza koje proističu iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

Možda je to u duhu autonomije Univerziteta. O autonomiji i duhu reformi najbolje govori nedavno otvaranje Sportske dvorane UCG. Dvoranu je otvorio premijer Milo Đukanović (suvlasnik Univerziteta Donja Gorica), rektorka Vojvodić (zalaže se za reformu 3+2+3) i predsjednik Studentskog parlamenta Miloš Pavićević (zagovornik 4+1+3). Tom svečanom prilikom premijer je istakao: ,,Vjerujem da po pitanju unapređenja studentskog standarda nije bilo značajnijeg događaja u istoriji crnogorskog Univerziteta od 1974. godine (od osnivanja UCG op.a.)”.

Nije da se ne slaže sa premijerom, ali rektorka  je poručila:,,Mora se unaprijediti istraživačka, naučna i umjetnička djelatnost…” No to kad i ako se stigne, od reformi.

ŠERBO RASTODER
Intelektualno nasilje

Glavni problem UCG je nepodnošljiva improvizacija izvedena iz stroge centralizacije. Centralizacija je odraz potrebe političke kontrole, a konačni rezultat je ugrožena autonomnost, sužena sloboda stvaralaštva i istraživanja. Svemu tome treba dodati skorojevićku lakomislenost upravljačke strukture koja umišlja da je kompetentna da bez odgovornosti sudi o svemu. To u konačnom rezultira neobjašnjivo sumnjivom eliminacijom starijeg univerzitetskog kadra. Sada imamo nelagodu da mnogim kolegama iz regiona koji su pomogli u osnivanju pojedinih studijskih programa ,,objasnimo” da su postali ,,nekompetetni ” i da ih takvima uglavnom proglašavaju njihovi bivši studenti. Ne radi se o normalnoj i uobičajenoj smjeni generacija, već o intelektualnom nasilju koje je u značajnom dijelu motivisano potrebom ,,kontrole” akademske zajednice. Brojni ,,Odbori” , ,,Centri” na UCG osnovani su s tom namjerom i oni uglavnom rade i funkcionišu izvan logike onoga što je primarna misija jednog univerziteta.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo