Povežite se sa nama

Izdvojeno

SLUŽBE ZAŠTITE I SPAŠAVANJA NA SJEVERU:  Pomoć za svaku nevolju

Objavljeno prije

na

Nedostatak opreme i  vozila i  nedovljno  zaposlenih, u većoj ili manjoj mjeri, i dalje su zajednički problem za sve službe zaštite i spašavanja na sjeveru države. Uz to, vatrogasci su, kažu, često u prilici da rade ono što im nije u opisu posla i za šta nijesu dovoljno obučeni

 

Nevrijeme sredinom januara još jednom je razotkrilo sve nedostatke u opremljenosti i kadrovskim potencijalima službi zaštite i spašavanja (SZS) na sjeveru države. Da bi to nadomjestili, tvrde vatrogasci, bili su prinuđeni da su na terenu neprekidno 24 sata, često bez adekvatne opreme. Ocjena vatrogasaca je da se minulih nekoliko godina jesu donekle poboljšali uslovi njihovog rada, ali da i dalje nijesu ni blizu onih koji bi im omogućili da su bezbjedni i daju svoj maksimum.

Iako u nekim opštinama podmlađene, SZS i dalje imaju problem što je značajan dio vatrogasaca u srednjem životnom dobu. To i nedovoljan broj zaposlenih je veliki problem i mojkovačke SZS. Od 10 vatrogasaca, kaže komandir Marinko Medojević, dvojica su stariji od zakonskog minuma za obavljanje tog posla. Prema propisima vatrogasci ne bi smjeli biti stariji od 55 godina.

„Zaista je 10 vatrogasaca malo za Mojkovac. To je najbolje pokazalo posljednje nevrijeme kada smo gotovo bez prestanka bili na terenu danima. Mogao sam da formiram samo tri ekipe, od kojih su dvije bile na terenu, a jedna pripravna. To je nedovoljno i fizički iscrpljuje zaposlene. Kada sam, nakon posljednjih lokalnih izbora u Mojkovcu, došao na ovo mjesto, zatekao sam još puno nedostaka, koji smetaju da SZS obavlja svoje poslove kvaliteno. To za sada nadoknađujemo velikim požrtvovanjem i boljim odnosom lokalnih vlasti. No, još puno je posla na tom putu”, kaže sagovornik Monitora.

U mojkovačkoj SZS, objašnjava on, pored kadra, fali i nepromočiva odjeća za zaposlene, pa su i tokom posljednjeg nevremena bili u „obučnoj” opremi satima na kiši i vjetru. Nedostaju i odijela nephodna za gašenje šumskih požara. Medojević kaže da je broj vozila zadovoljavajući, jer su u minulom periodu obavljene obimne popravke.

Iako je Savez vatrogasaca Crne Gore, u saradnji sa Operacijom Florian, prije pola godine   obezbijedio dodatnu opremu za kolašinske vatrogasce, u SZS ocjenjuju da im još mnogo šta fali.   S obzirom ne to da obim njihovih poslova svakodnevno raste, naročito tokom sve posjećenijih turističkih sezona, biće potrebna, kažu, puna posvećenost i razumijevanje i sa lokalnog i sa državnog nivoa. „Fali dovoljan broj odijela za prilaz vatri, aparati za siječenje lima vozila, prilikom saobraćajnih nesreća, ali i džip za brze intervencije sa pratećom opremom. Nemamo ni kompletnu opremu za spašavanje na snijegu. Satrost vatrogasaca je, takođe, veliki problem. Što se tiče broja pripadnika SZS, sada je nešto bolje stanje, s obzirom na to da su dobijene saglasnosti za zapošljavanje dodatnog kadra. Godinama smo imali svega 12 zaposlenih, a neophodno je bar 16. Službu, svakako, treba značajno podmladiti”, kažu kolašinski vatrogasci.

Višegodišnji komandir Željko Darmanović objašnjava kako će u Kolašinu njegove kolege biti pred dodatnim izazovima, jer se gradi na desetine višespratnih hotela. Vatrogasci, objašnjava on, nemaju ljestve duže od 12 metara. Prostorije SZS su i dalje neuslovne. Vatrogasci su već 15-ak godina smješteni u barakama na, takozvanom, starom pazarištu. „Kolašin bi trebalo da ima reprezentativan vatrogasni dom, s obzirom na to da smo u gradu koji je turističko mjesto. U sadašnjim prostorijama smo od 2007. godine, a do tada su nam uslovi bili još gori, jer smo koristili prostorije u Spomen domu. SZS je vrlo bitan segment gradskih službi i trebalo bi svakodnevno raditi na unapređenju uslova”, objašnjava Darmanović.

Prema njegovim riječima, angažovanje inspektora za zaštitu i spasavanje je nova zakonska obaveza. Inspektor će, tvrdi komandir, na više načina povećati kvalitet rada Službe, ali i preventivno djelovati, kako bi vatrogasci imali što manje posla. Kolašinska SZS tokom posljednjih 10 godina imala je 2.497 registrovanih akcija. Zaduženi su za gašenje požara na 894 kvadratna kilometra, koliko je površina kolašinske opštine, kao i za intervencije na desetinama kilometara magistrale.  Pored toga, opština Kolašin ima 210 kilometara lokalnih i 364 kilometara šumskih puteva, od kojih je većina zapuštena zbog nekorišćenja. Postojeća vatrogasna vozila do većine sela ne mogu da dođu, što je dodatni izazov te službe.

Ni komandir beranske SZS Mikica Korać nije potpuno zadovoljan uslovima u kojima rade njegove kolege. Nedostaje, kaže on, još jedno vatrogasno vozilo i kompleti lične oprema. Korać napominje kako su se uslovi popravljali tokom minulih godina, ali da ima još prostora da nadležni pokažu senzibilitet prema teškom poslu pripadnika SZS.

Riječi saogvornika Monitora potvrđuju i podaci iz Izvještaja o sistemu zaštite i spašavanja za 2021. godinu. U tom dokumentu ukazuje se na nedostatak kolektivne i lične zaštitne opreme u većini službi sjevernog regiona Crne Gore. Prilikom gašenja požara na otvorenom prostoru, konstatovano je, uočen je nedostatak zaštitnih šljemova i zaštitnih maski, te čizama za kretanje po ruralnom području. Kad je riječ o intervencijama prilikom požara u zatvorenom prostoru, kako piše u Izvještaju, fale odijela za prilaz vatri, setova sa komprimiranim vazduhom, „dimovuka” za odvođenje dima iz zadimljenog prostora. Osim toga, uočen je i nedostatak vatrogasnih ljestvi ili vatrogasnih platformi koje služe za gašenje požara na višespratnicama i evakuaciju stanovništva sa većih visina u slučaju vanrednih situacija.

Kao izazovi identifikovan je i nedovoljan broj vatrogasaca-spasilaca uzimajući u obzir veličinu teritorija koju štite i moguće rizike i opasnosti, te opseg operativnih djelatnosti koje imaju u svojoj nadležnosti. Izvještaj ukazuje i da je najveći broj vatrogasaca u starosnoj dobi između 45 i 55 godina, a značajan broj i stariji. Pripadnici SZS ističu i kako najveći broj njihovih kolega prima prosječnu ili ispodprosječnu zaradu, čak i kad se uzmu u obzir sve zakonima predviđene naknade i dodaci. Iz Strukovnog odbora vatrogasaca-spasilaca Crne Gore više puta su apelovali i da je neophodno obezbijediti pravnu sigurnost vatrogascima u slučaju odlaska na bolovanje i eventualne spriječenosti daljeg obavljanja posla, usljed oboljenja ili povreda.

Sagvornici Monitora mahom ističu kako je veliki problem i što se SZS isključivo finansiraju iz budžeta lokalnih uprava. Tako, objašnjavaju, opremanje kolektivnom i ličnom zaštitnom opremom zavisi od toga koliki su opštinski budžeti, ali još češće od volje i svijesti lokalnih vlasti da ulažu u svoje SZS.

Mali je broj pripadnika tih službi na sjeveru koji tokom svoje karijere nijesu radili poslove koji im nijesu u opisu radnog mjesta. Česte su situacije da upravo vatrogasci nadoknađuju kadrovske falinke ili nedostatak ažurnosti i efikasnosti ostalih službi u lokalnim upravama.

Tako, na primjer, mojkovački vatrogasci skoro svakog ljeta, tokom sušnih perioda, dopremaju vodu cisternama do više katuna. Njihovim kolegama iz Kolašina dostavljanje vode u više prigradskih naselja i sela redovni je posao tokom svakog ljeta, s obzirom na česte probleme u vodosnabdijevanju u tom gradu. Vatrogasci često intervenišu i prilikom problema na fekalnoj kanalizaciji, ali i pomažu zaposlenima u Komunalnom da operu gradske ulice. Uklanjanje vode iz objekata tokom poplava, takođe je dio rada SZS.

No, to nije sve. Vatrogasci su ponekad angažovani u rizičnim alpinističkim spasilačkim akcijama, transportu povrijeđenih, asistenciji osoblju Hitne medicinske pomoći, kao i višesatnim potragama za zalutalim turistima u prašumi ili po planinama. Za to su, tvrde, tek nekoliko njih dovoljno obučeni, a nerijetko u tim akcijama rizikuju i živote, naročito kad se u kvalitet opreme ne mogu pouzdati.

                                                                                                Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo