Povežite se sa nama

Izdvojeno

SLUŽBE ZAŠTITE I SPAŠAVANJA NA SJEVERU:  Pomoć za svaku nevolju

Objavljeno prije

na

Nedostatak opreme i  vozila i  nedovljno  zaposlenih, u većoj ili manjoj mjeri, i dalje su zajednički problem za sve službe zaštite i spašavanja na sjeveru države. Uz to, vatrogasci su, kažu, često u prilici da rade ono što im nije u opisu posla i za šta nijesu dovoljno obučeni

 

Nevrijeme sredinom januara još jednom je razotkrilo sve nedostatke u opremljenosti i kadrovskim potencijalima službi zaštite i spašavanja (SZS) na sjeveru države. Da bi to nadomjestili, tvrde vatrogasci, bili su prinuđeni da su na terenu neprekidno 24 sata, često bez adekvatne opreme. Ocjena vatrogasaca je da se minulih nekoliko godina jesu donekle poboljšali uslovi njihovog rada, ali da i dalje nijesu ni blizu onih koji bi im omogućili da su bezbjedni i daju svoj maksimum.

Iako u nekim opštinama podmlađene, SZS i dalje imaju problem što je značajan dio vatrogasaca u srednjem životnom dobu. To i nedovoljan broj zaposlenih je veliki problem i mojkovačke SZS. Od 10 vatrogasaca, kaže komandir Marinko Medojević, dvojica su stariji od zakonskog minuma za obavljanje tog posla. Prema propisima vatrogasci ne bi smjeli biti stariji od 55 godina.

„Zaista je 10 vatrogasaca malo za Mojkovac. To je najbolje pokazalo posljednje nevrijeme kada smo gotovo bez prestanka bili na terenu danima. Mogao sam da formiram samo tri ekipe, od kojih su dvije bile na terenu, a jedna pripravna. To je nedovoljno i fizički iscrpljuje zaposlene. Kada sam, nakon posljednjih lokalnih izbora u Mojkovcu, došao na ovo mjesto, zatekao sam još puno nedostaka, koji smetaju da SZS obavlja svoje poslove kvaliteno. To za sada nadoknađujemo velikim požrtvovanjem i boljim odnosom lokalnih vlasti. No, još puno je posla na tom putu”, kaže sagovornik Monitora.

U mojkovačkoj SZS, objašnjava on, pored kadra, fali i nepromočiva odjeća za zaposlene, pa su i tokom posljednjeg nevremena bili u „obučnoj” opremi satima na kiši i vjetru. Nedostaju i odijela nephodna za gašenje šumskih požara. Medojević kaže da je broj vozila zadovoljavajući, jer su u minulom periodu obavljene obimne popravke.

Iako je Savez vatrogasaca Crne Gore, u saradnji sa Operacijom Florian, prije pola godine   obezbijedio dodatnu opremu za kolašinske vatrogasce, u SZS ocjenjuju da im još mnogo šta fali.   S obzirom ne to da obim njihovih poslova svakodnevno raste, naročito tokom sve posjećenijih turističkih sezona, biće potrebna, kažu, puna posvećenost i razumijevanje i sa lokalnog i sa državnog nivoa. „Fali dovoljan broj odijela za prilaz vatri, aparati za siječenje lima vozila, prilikom saobraćajnih nesreća, ali i džip za brze intervencije sa pratećom opremom. Nemamo ni kompletnu opremu za spašavanje na snijegu. Satrost vatrogasaca je, takođe, veliki problem. Što se tiče broja pripadnika SZS, sada je nešto bolje stanje, s obzirom na to da su dobijene saglasnosti za zapošljavanje dodatnog kadra. Godinama smo imali svega 12 zaposlenih, a neophodno je bar 16. Službu, svakako, treba značajno podmladiti”, kažu kolašinski vatrogasci.

Višegodišnji komandir Željko Darmanović objašnjava kako će u Kolašinu njegove kolege biti pred dodatnim izazovima, jer se gradi na desetine višespratnih hotela. Vatrogasci, objašnjava on, nemaju ljestve duže od 12 metara. Prostorije SZS su i dalje neuslovne. Vatrogasci su već 15-ak godina smješteni u barakama na, takozvanom, starom pazarištu. „Kolašin bi trebalo da ima reprezentativan vatrogasni dom, s obzirom na to da smo u gradu koji je turističko mjesto. U sadašnjim prostorijama smo od 2007. godine, a do tada su nam uslovi bili još gori, jer smo koristili prostorije u Spomen domu. SZS je vrlo bitan segment gradskih službi i trebalo bi svakodnevno raditi na unapređenju uslova”, objašnjava Darmanović.

Prema njegovim riječima, angažovanje inspektora za zaštitu i spasavanje je nova zakonska obaveza. Inspektor će, tvrdi komandir, na više načina povećati kvalitet rada Službe, ali i preventivno djelovati, kako bi vatrogasci imali što manje posla. Kolašinska SZS tokom posljednjih 10 godina imala je 2.497 registrovanih akcija. Zaduženi su za gašenje požara na 894 kvadratna kilometra, koliko je površina kolašinske opštine, kao i za intervencije na desetinama kilometara magistrale.  Pored toga, opština Kolašin ima 210 kilometara lokalnih i 364 kilometara šumskih puteva, od kojih je većina zapuštena zbog nekorišćenja. Postojeća vatrogasna vozila do većine sela ne mogu da dođu, što je dodatni izazov te službe.

Ni komandir beranske SZS Mikica Korać nije potpuno zadovoljan uslovima u kojima rade njegove kolege. Nedostaje, kaže on, još jedno vatrogasno vozilo i kompleti lične oprema. Korać napominje kako su se uslovi popravljali tokom minulih godina, ali da ima još prostora da nadležni pokažu senzibilitet prema teškom poslu pripadnika SZS.

Riječi saogvornika Monitora potvrđuju i podaci iz Izvještaja o sistemu zaštite i spašavanja za 2021. godinu. U tom dokumentu ukazuje se na nedostatak kolektivne i lične zaštitne opreme u većini službi sjevernog regiona Crne Gore. Prilikom gašenja požara na otvorenom prostoru, konstatovano je, uočen je nedostatak zaštitnih šljemova i zaštitnih maski, te čizama za kretanje po ruralnom području. Kad je riječ o intervencijama prilikom požara u zatvorenom prostoru, kako piše u Izvještaju, fale odijela za prilaz vatri, setova sa komprimiranim vazduhom, „dimovuka” za odvođenje dima iz zadimljenog prostora. Osim toga, uočen je i nedostatak vatrogasnih ljestvi ili vatrogasnih platformi koje služe za gašenje požara na višespratnicama i evakuaciju stanovništva sa većih visina u slučaju vanrednih situacija.

Kao izazovi identifikovan je i nedovoljan broj vatrogasaca-spasilaca uzimajući u obzir veličinu teritorija koju štite i moguće rizike i opasnosti, te opseg operativnih djelatnosti koje imaju u svojoj nadležnosti. Izvještaj ukazuje i da je najveći broj vatrogasaca u starosnoj dobi između 45 i 55 godina, a značajan broj i stariji. Pripadnici SZS ističu i kako najveći broj njihovih kolega prima prosječnu ili ispodprosječnu zaradu, čak i kad se uzmu u obzir sve zakonima predviđene naknade i dodaci. Iz Strukovnog odbora vatrogasaca-spasilaca Crne Gore više puta su apelovali i da je neophodno obezbijediti pravnu sigurnost vatrogascima u slučaju odlaska na bolovanje i eventualne spriječenosti daljeg obavljanja posla, usljed oboljenja ili povreda.

Sagvornici Monitora mahom ističu kako je veliki problem i što se SZS isključivo finansiraju iz budžeta lokalnih uprava. Tako, objašnjavaju, opremanje kolektivnom i ličnom zaštitnom opremom zavisi od toga koliki su opštinski budžeti, ali još češće od volje i svijesti lokalnih vlasti da ulažu u svoje SZS.

Mali je broj pripadnika tih službi na sjeveru koji tokom svoje karijere nijesu radili poslove koji im nijesu u opisu radnog mjesta. Česte su situacije da upravo vatrogasci nadoknađuju kadrovske falinke ili nedostatak ažurnosti i efikasnosti ostalih službi u lokalnim upravama.

Tako, na primjer, mojkovački vatrogasci skoro svakog ljeta, tokom sušnih perioda, dopremaju vodu cisternama do više katuna. Njihovim kolegama iz Kolašina dostavljanje vode u više prigradskih naselja i sela redovni je posao tokom svakog ljeta, s obzirom na česte probleme u vodosnabdijevanju u tom gradu. Vatrogasci često intervenišu i prilikom problema na fekalnoj kanalizaciji, ali i pomažu zaposlenima u Komunalnom da operu gradske ulice. Uklanjanje vode iz objekata tokom poplava, takođe je dio rada SZS.

No, to nije sve. Vatrogasci su ponekad angažovani u rizičnim alpinističkim spasilačkim akcijama, transportu povrijeđenih, asistenciji osoblju Hitne medicinske pomoći, kao i višesatnim potragama za zalutalim turistima u prašumi ili po planinama. Za to su, tvrde, tek nekoliko njih dovoljno obučeni, a nerijetko u tim akcijama rizikuju i živote, naročito kad se u kvalitet opreme ne mogu pouzdati.

                                                                                                Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

REKONSTRUKCIJA VLADE: A kad tamo – još jedan parlament

Objavljeno prije

na

Objavio:

Većina ministara rekonstruisane vlade izglasana je glasovima 53 poslanika. Ne tako davno, kada je bio mandatar, Spajić se mučio da dobaci do podrške od 41. Ministri iz PES-a i partija manjinskih naroda, imaju dovoljno ruku da usmjeravaju osnovni tok Vlade. Za sve što bude odstupalo od koncepta evropske i građanske Crne Gore, oni će biti najdogovorniji. ZBCG može biti samo izgovor

 

Nekoliko mjeseci ranije u odnosu na krajnji rok definisan Sporazumom koji su nakon izbora potpisali predstavnici parlamentarne većine, rekonstruisana je 44. crnogorska vlada.  Za lidere Koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG), koji su joj se javno nadali još od januara, možda se desila i sa malim zakašnjenjem. Kako god, rekonstrukcija je donijela čudesne kombinatorike, mnogo bijesa i kritika sa raznih strana.

U rekonstruisanoj Vladi, predstavnici ZBCG Milana Kneževića i Andrije Mandića, dobili su svojih dogovorenih pet mjesta – dva potpredsjednička i tri ministarska. Ranije je bilo dogovoreno da će ZBCG pripasti četiri ministarska mjesta (saobraćaj, prosvjeta, turizam i prostorno planiranje) i pozicija potpredsjednika.  Ali u suštini to je to.

Budimir Aleksić je potpredsjednik Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama, a Milun Zogović, potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalini razvoj. Ministri/ke iz redova ZBCG su: Slaven Radunović, (prostorno planiranje, urbanizam i državna imovina), Simonida Kordić (turizam) i Maja Vukićević (saobraćaj).

Istovremeno u Vladu je ušlo pet predstavnika Bošnjačke stranke (BS), koja dobila jedno više mjesto od ZBCG – jednog potpredsjednika i pet ministara. Lider BS Ervin Ibrahimović pokriva dvije pozicijepotpredsjednika Vlade za međunarodne odnose i ministra vanjskih poslova. Admir Šahmanović je novi ministar rudarstva, nafte i gasa, Mirsad Azemović – ministar dijaspore, Damir Gutić – ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i Ernad Suljević – ministar regionalno investicionog razvoja i saradnje sa NVO.

PES Milojka Spajića je u rekonstruisanoj Vladi zadržao 11 mjesta –  premijera i deset ministara. Toliko ih je imao i prije rekonstrukcije.  U Vladi su ostala i dva ministra SNP (Vladimir Jokić kao ministar poljoprivrede  i Dragoslav Šćekić kao ministar sporta i mladih) , tri ministra albanskih stranaka ( Fatmir Đeka iz DP kao ministar ljudskih i manjinskih prava, Maraš Dukaj iz Albanske alternative kao ministar javne uprave i Nik Đeljošaj, lider Aalbanske alternative koji kao i do sada pokriva dvije pozicije – potrpedsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja).

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLAST U ODBRANI NACRTA FISKALNE STRATEGIJE: 600 = 700. I tačka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svi koji budu primali minimalac od 600 eura biće prevareni. Uzalud ih sada iz PES-a, plaćenim oglasima na portalima, uvjeravaju, parafraziramo, da će ljutnja što će primati 100 eura manje nego što im je obećano biti samo njihov subjektivni osjećaj. Pošto će prosječni minimalac biti 700

 

 

Rasprava o vladinom Nacrtu fiskalne strategije za period 2024.-2027. dobija na dinamici.

„Naš ekonomski program zasniva se na unapređenju poslovnog ambijenta kroz smanjenje poreskog opterećenja na rad sa jedne i povećanje neto zarada zaposlenih sa druge strane“, pohvalio se premijer Milojko Spajić na predstavljajnju Nacrta koji se pretvorio u prezentaciju davno obećane, a konačno dostupne verzije programa Evropa sad 2.

To što je ponuđeno, u najvećoj mjeri, ne korespondira sa predizbornim obećanjima Pokreta Evropa sad. „Smanjenjem troškova na zarade, Crna Gora postaje zemlja sa najmanjim poreskim opterećenjem na rad u Evropi, čime stvaramo ambijent za kredibilne investicije i otvaranje novih radnih mjesta i zadovoljnog i motivisanijeg zaposlenog sa druge strane“, kaže Spajić. Čitaoci znaju da je to što premijer opisuje kao „smanjenje troška na zarade“, zapravo smanjenje bruto plate za nekih 10,5 odsto. Za toliko će, ukoliko Vladina fiskalna strategija u ovom obliku dobije neophodnu podršku Skupštine,  biti smanjena izdvajanja za penziono-invalidsko osiguranje koja se više neće uplaćivati Fondu PIO.

Sa raznih strana, različito se gleda na dilemu da li je to dobra ili loša vijest. Baš kao što se različito ocjenjuje i evidentni raskorak između obećanog pred izbore i najavljenog prošle nedjelje. Uglavnom, na štetu onih koji su povjerovali bilbordima PES-a. Sada je sa sajta te partije uklonjen kalkulator sa isprogramirane dvije računske operacije. Da svaku neto platu manju od 562 eura prebaci u 700. Pod stavkom buduća neto zarada. A da sve iznad toga uveća za 24,5 odsto.

Premijer Spajić sada tvrdi kako nikada nijesu obećali toliku povišicu.

“Gledali smo građane u oči i obećali povećanje prosječne plate na 1.000 eura, minimalne plate na 700 eura, a minimalne penzije na 450 eura i punu zaposlenost u roku od 12 mjeseci! Tražili smo njihovo povjerenje, i na osnovu obećanog smo ga dobili“, reagovao je  bivši funkcioner PES-a, a od ove nedjelje i bivši ministar pravde Andrej Milović. „Umjesto obećanog, građani dobijaju farsu. Dobijaju prevaru. I dobijaju vrijeđanje inteligencije nekakvim izmišljenim pojmovima poput prosječnog minimalca.”

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEVO OKRETANJE ZAPADU: Litijum Evropi za opstanak autokratije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Geostrateški položaj i prirodna bogatstva Srbije su svakako nešto što Srbija ima ponuditi Zapadu uz postepeni ali vidni otklon od Putinove Rusije. Zauzvrat, birokrate u Briselu i Vašingtonu će naći načina da podrže i nagrade režim u Beogradu. Neće to biti ni prvi ni posljednji put. Primjera ima na pretek

 

 

U Beogradu je prošlog petka potpisan Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima. Dokument je potpisan nakon sastanka njemačkog kancelara Olafa Šolca i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Potpise na dokument Palati Srbija stavili su i ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović i potpredsjednik Evropske komisije (EK) i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič. Pored toga je u Beogradu istog dana održan i Samit o kritičnim sirovinama u kome su učestvovali i predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), njemačke razvojne banke KFW, Italijanske razvojne banke, Mercedes-Benca i ministri u Vladi Srbije. Potpisivanju Memoranduma su prisustvovali i ambasadori Italije, Njemačke i SAD-a.

Zapadnoevropski mediji su ceremoniju u Beogradu označili kao demonstraciju geopolitičkog prestrojavanja Srbije koja će prodavati svoj litijum Evropi, u vremenu kada joj se udvaraju i Rusija, Kina i naftom bogate države Persijskog zaliva. Predsjednik Vučić je dan ranije potvrdio da su kineski proizvođači automobila pokazali aspiracije za srpski litijum, ali je naglasio da je Kinezima rečeno „da o tome razgovaramo sa Evropljanima, mi smo lojalni Evropi… i želimo da ojačamo našu vezu sa EU”.

Potpisivanje Memoranduma sa EU uslijedilo je nakon nedavne odluke Vlade od 16. jula da ponovo odobri kontroverzni litijumski projekat angloaustralijske kompanije Rio Tinto u dolini Jadar, blizu Loznice u zapadnoj Srbiji. Vladinoj Uredbi o sprovođenju Uredbe o utvrđivanju prostornog plana područja … minerala jadarita Jadar je prethodila odluka Ustavnog suda od 11. jula kojom je proglašena neustavnom ranije vladina odluka iz januaru 2022. godine. Tada je oduzeta licenca Rio Tintu za projekat vrijedan 2,4 milijarde dolara. Projekat je morao biti zaustavljen zbog masovnih protesta 2021. godine, zbog straha od ekološke katastrofe i najavljenog iseljavanja preko 20 hiljada stanovnika.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo