Povežite se sa nama

OKO NAS

ZAKONOM PROTIV PROSJAČENJA: Drugo je život

Objavljeno prije

na

,,Kada sam 19. avgusta 2013. godine prijavila slučaj dječjeg prosjačenja u Podgorici, prvo pitanje upućeno od strane službenog lica bilo je: Dobro, zar vi nemate druga posla kada izađete u grad nego da se osvrćete na to ko prosi”.

Aktivistkinja Instituta socijalne inkluzije Teuta Nuraj u razgovoru za Monitor tako podsjeća na svoje iskustvo sa nekim policajcima kojima je ,,apsurdno” kada neko prijavljuje prosjačenje.

,,Zabrinjavajući je podatak da je značajan broj djece koja prose na ulici postao ili je blizu svog punoljetstva, i da su bez ikakvog obrazovanja i stručnih vještina koji kao takvi mogu lako postati i žrtve trafikinga”, upozorava Teuta, studentkinja Fakulteta političkih nauka.

U izvještaju Monitoring građanskog društva o sprovođenju Nacionalne strategije za integraciju Roma akcionog plana Dekade inkluzije Roma u Crnoj Gori 2012-2013. navodi se da gotovo dvije trećine djece u romskim naseljima žive ispod granice siromaštva. Dječje prosjačenje je masovno rasprostranjeno, dok sprovođenje sankcija radi zanemarivanja i zlostavljanja djece još nije praksa.

Prema ovom izvještaju koji je pripremljen od strane koalicija organizacija građanskog društva koju sačinjavaju Udruženje Egipćana,Centar za romske inicijative, Građanska alijansa (koja je vodeća organizacija), Forum MNE I NVO Ruža se navodi da osim prosjačenja, 19,4 odsto djece iz romske populacije izloženo i seksualnom iskoriščavanju.

Prema podacima Vrhovnog državnog tužioca, tokom 2012/2013. podnesene su samo dvije krivične žalbe, u skladu sa članom 219 Krivičnog zakonika, protiv ovih lica. Nijedna žalba nije rezultirala izricanjem kazne.

Godine 2012/2013. Centar za socijalni rad nije pokrenuo nijedan postupak protiv roditelja radi kršenja člana 27 zakona o javnom redu i miru i člana 219 krivičnog zakonika Crne Gore. Izvještaj zaštitnika ljudskih prava i sloboda o zaštiti djece od svih vrsta eksploatacije takođe navodi da je većina djece koja su uhvaćena da prose iz romskih i egipćanskih zajednica.

Prema podacima Uprave policije ograničen napredak primijećen je u smislu sprovođenja zvaničnih akcija Prosjak i Prestani da prosiš u periodu od 1. januara 2012. do 31. maja 2013. godine. U tim akcijama koje su za cilj imale suzbijanje dječjeg prosjačenja i prisilnog rada, u skladu sa Zakonom o javnom redu i miru podneseno je 19 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv počinilaca prosjačenja.

NVO Defendologija centar u partnerstvu sa Centrom za romske inicijative iz Nikšića sprovodi projekat pod nazivom Svratište za djecu ugroženu eksploatacijom od prosjačenja. U okviru tog projekta rade se edukativne radionice sa djecom i roditeljima djece koja su ugrožena ili se nalaze u potencijalnom riziku eksploatacije i prosjačenja.

Projekat je rezultat težnji NVO-a Defendologija centra da se eksplotacija djece svih oblika svede na najmanju moguću mjeru. Svratište je kancelarija gdje djeca ugrožena prosjačenjem i koja su dovedena u rizik uvijek mogu potražiti pomoć ili dobiti zaštitu.

Da je projekat Svratište primjer dobre prakse u Nikšiću, govori i podatak da u Centru bezbjednosti Nikšić – preduzimaju mjere na suzbijanju pojave prosjačenja. Odjeljenje za maloljetničku delinkvenciju u toku 2013. godine podnijelo je 20 prijava za prekršaje iz oblasti Zakona o javnom redu i Zakona o zaštiti od nasilja u porodici (čl. 37 – zanemarivanje djeteta).

Centar za romske inicijative i NVO Defendologija rade na prevenciji i zaštiti djece iz romske i egipćanske populacije koja žive u Nikšiću. Oni navode da problem nastaje kada treba zbrinuti žrtve prosjačenja. U Crnoj Gori ne postoje adekvatni centri koji mogu da prime djecu ugroženu eksploatacijom od prosjačenja na višednevni smještaj.

,,Nažalost u Crnoj Gori ne postoje takvi centri. Centar za djecu i mlade Ljubović nije adekvatan za rješavanje ovog problema. Jedino što trenutno odgovarajuće imamo je Svratište za djecu u Nikšiću”, kaže Fatima Naza iz Centra za romske inicijative.

Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima djeteta obavezuje Crnu Goru da svoj djeci koja se nađu na njenoj teritoriji, bilo da su crnogorski državljani ili ne, obezbijedi zaštitu od svih oblika zapostavljanja ili nemarnog postupanja, maltretiranja, eksploatacije, ili bilo kog štetnog iskorišćavanja djetetove dobrobiti i to dok je pod brigom roditelja, zakonskih zastupnika ili bilo koje druge osobe koja se brine djetetu (član 19, 32 i 36 Konvencije o pravima djeteta).

Život je drugo.

Serđan BAFTIJARI

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo