Nije u Crnoj Gori uvijek lako, gledajući kakve stvari jesu, sjetiti se kakve bi trebale da budu. Uzmimo državno tužilaštvo sa Rankom Čarapić na čelu. Prema Ustavu i Zakonu o Državnom tužiocu ,,državni tužilac vrši poslove gonjenja učinilaca krivičnih djela i drugih zakonom utvrđenih kažnjivih djela…”. U stvarnosti, Vrhovna državna tužiteljica bavi se svojim poslom – ponekad. Što sitniji lopov, to veća mogućnost da će završiti u zatvoru. U Zakonu još piše da se funkcija državnog tužioca ne smije vršiti ni pod čijim uticajem i niko ne smije da utiče na državnog tužioca u vršenju njegove funkcije. Šetaju, eto, recimo, predsjednica Vrhovnog suda, njena drugarica advokatica i Vrhovna državna tužiteljka Goricom. Ne samo da Ranka Čarapić ne smije biti pod njihovim uticajem, nego ni dvije drugarice ne smiju da utiču na nju. Situacija je jasna.
Stižu ovih dana na naplatu milioni koje je potrošio Oleg Deripaska s društvom, a vratiće ih građani Crne Gore. Tih đavoljih milona ukupno je 132. Kad su prije dvije godine iz Pokreta za promjene tražili da se pokrene istraga i ugovor o poravnanju između ruskog suvlasnika KAP-a i države poništi, jer je štetan za državu, Ranka Čarapić je bila ko zapeta puška. ,,Provjerićemo inicijativu, preduzećemo sve što bude trebalo. Koliko će trajati, ono što je uvijek sporno, postupak i provjere to naravno zavisi od složenosti provjera”.
Očigledno je bilo previše složeno.
Tužilaštvo je u ovoj zemlji glavni razlog što se političari prema ogromnim direktnim štetama koje su proizveli odnose kao da su, recimo, obukli odijelo koje im se ne slaže sa kravatom. Najistrajniji su u toj disciplini prvaci SDP-a. Kad prođu godine i potroši se šta se imalo, oni hrabro kroče i kažu kako je neki posao ,,greška” i kako su, uostalom, njihovi ministri bili protiv njega. Niko nije odgovoran, niko kriv iako se zna i ko je KAP prodavao i ko se poravnavao. Prodaju KAP-a potpisali su Branimir Gvozdenović, potpredsjednik Vlade, Asim Telaćević, direktor Fonda za razvoj, Branimir Bojanić, direktor Zavoda za zapošljavanje, Radoje Žugić, direktor Fonda PIO. Poravnao se ministar ekonomije Branko Vujović. Ništa nije imala da ih pita Ranka Čarapić.
Iz MANS-a su ovih dana ocijenili da je krajnje vrijeme da vrhovni državni tužilac Ranka Čarapić konačno ispita motive i odgovornost Mila Đukanovića, Branimira Gvozdenovića, Igora Lukšića, Branka Vujovića, Vladimira Kavarića, ali i drugih koji su ,,dizali ruke za problematične odluke” u privatizaciji KAP-a.
Inače, bilo bi pošteno da Vrhovna državna tužiteljka bar pola plate daje MANS-u. Oni joj lijepo prikupe materijal, pa ona probere. Kad je pravo vrijeme ponešto se i iskoristi. Kao u slučaju Zavale koji je dugo čučao nacrtan u tužilaštvu, pa aktiviran kad je trebalo zbog viših partijskih poslova.
Istraga oko Zavale počela je 2008., istovremeno kad i oko Prve banke. Dvije godine kasnije Ranka Čarapić je objašnjavala kako su oba slučaja pri kraju. ,,Tražimo još neke informacije još neka pojašnjenja, vjerujem da ćemo i povodom Prve banke biti u prilici da brzo donesemo odluku”.
Prva banka je isparila.
Ovih dana MANS je podnio krivične prijave za organizovani kriminal protiv više bivših i sadašnjih visokih javnih funkcionera zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj u korist kompanija koje su pod kontrolom grčkog biznismena Viktora Restisa, na štetu javnog interesa i budžeta Crne Gore. Tu su razni ministri turizma Predrag Nenezić i Branimir Gvozdenović, Predrag Sekulić, i još cijeli red zaslužnika. Više je nego osnovana sumnja da Ranka Čarapić neće mrdnuti.
Naša tužiteljica, doduše, radi kad neko sa strane obavi posao i još je lijepo zamoli . Teškom mukom je naša država, na čelu sa tužiteljicom, prepoznala da nije baš sve u redu sa poslovanjem braće Šarić. Objašnjavali su nam i kako to nijesu naša posla i kako Srbija neće da nam kaže u čemu je problem, i kako naš Ustav ne dopušta da naše kriminalce izručujemo i da je sve skupa napad na Crnu Goru. Ustav mijenjali nijesmo, ponekoga smo morali da izručimo, ali tad je tužiteljica ćutala.
Druga je stvar, što, kad hoće, Ranka Čarapić zna kako treba. Kad je odlučeno da privremeno bude oduzeta imovina Duška Šarića i Jovice Lončara, objasnila je: ,,Nesklad između legalnih prihoda koje su Šarić i Lončar i pravno lice Mat compani’ostvarili od 2006. do 2010. godine i imovine koju posjeduju kao fizička lica ili su je prenijeli na pravno lice Mat compani, ukazuje da postoji osnov sumnje da je imovina stečena nezakonito”. Pitanje je bi li u ovoj zemlji ostao kamen na kamenu, kad bi, nekim čudom, tužilaštvo krenulo da redom uočava ovakvu vrstu nesklada.
Ili, kad bi se osvrnulo na susjedstvo. Županijsko tužilaštvo u Zagrebu nedavno je podiglo optužnicu protiv bivšeg šefa uprave Hrvatske elektroprivrede Ivana Mravka za slučaj prodaje jeftine struje mostarskom kombinatu Aluminij. U optužnici je, prenosi RFE, napisano da je spornim ugovorom Hrvatska elektroprivreda oštećena za oko 90 miliona eura. U Hrvatskoj je istraga o jeftinoj preprodaji struje Aluminiju okarakterisana kao jedna od najvećih afera. Osim Ivana Mravka, direktora HEP-a, na optuženičkoj klupi uskoro bi se mogao naći i nekadašnji premijer Hrvatske Ivo Sanader, po čijem je zahtjevu Mravak radio, ali i rukovodstvo auminijskog kombinata.
Zakon, naravno, reguliše i pitanje – šta sa državnim tužiocem koji ne radi svoj posao. Postoje disciplinske mjere i umanjenje zarade do dvadeset odsto, a propisan je i način na koji se državni tužilac razrješava dužnosti. Recimo, ako ,,nestručno i nesavjesno vrši tužilačku funkciju”. Predlog za utvrđivanje odgovornosti državnog tužioca ili zamjenika podnosi se Tužilačkom savjetu.
Onda dođe dio u kojem se čovjek mora grohotom nasmijati: predlog za razrješenje Vrhovnog državnog tužioca podnosi ministar pravde. U ovom slučaju Duško Marković za Ranku Čarapić. Eto naučne fantastike.
Svi oni koji ovih dana insistiraju da državni tužilac uđe u KAP, Željezaru, Elektroprivredu, zapravo bi trebali da krenu sa druge strane. Da, za početak državni tužilac uđe kod državnog tužioca. Ali, to se, za sada, neće desiti. Najnovija izjava premjera Lukšića pokazuje da je vrhovna tužiteljica ispunila njegova očekivanja.
Veseljko KOPRIVICA